Wiadomości

  • 29 sierpnia 2011
  • wyświetleń: 2461

Złe odżywianie w przedszkolach

W co drugiej śląskiej szkole skontrolowanej przez sanepid dzieci są źle odżywiane. Niewiele lepiej jest w żłobkach i przedszkolach - informuje Radio Express.

W ostatnich latach przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej skontrolowali 500 placówek oświatowych.
Więźniowie jedzą zdrowiej od dzieci w szkołach czy przedszkolach - tak wynika z badań przeprowadzonych przez inspekcję sanitarną w województwie śląskim. Więzienny jadłospis opracowywany jest na podstawie odpowiednich przepisów. Dzieci żywione w żłobkach i przedszkolach nie mają opracowanych norm żywieniowych.

Nieprawidłowości w żywieniu stwierdzono w 33 proc. żłobków, 40 proc. przedszkoli i 51 proc. szkół. W potrawach dla dzieci za dużo jest tłuszczu, brak witaminy C, wapnia i żelaza. W diecie dzieci i młodzieży brakuje owoców i warzyw, przetworów mlecznych oraz naturalnych nieprzetworzonych produktów, takich jak np. kasza. To grozi cukrzycą, otyłością, anemią i innymi chorobami.

Inspektorzy są bezradni, bo nie mogą karać za kiepski jadłospis - potrzebna jest zmiana prawa przez parlament. Ale tym zajmą się dopiero posłowie kolejnej kadencji.

aka / czecho.pl

źródło: Radio Express

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.