czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 września 2011
  • wyświetleń: 3571

Interblok dla gimnazjalistów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS w Zabrzegu" podaj

W roku szkolnym 2011/2012 wszystkie gimnazja prowadzone przez naszą Gminę będą testowały program edukacyjny
Interblok (Interdyscyplinarny Program blokowego nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych).

Program powstał na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest finansowany z funduszy unijnych. Zakłada on praktyczny sposób nauczania takich przedmiotów, jak chemia, fizyka, matematyka, geografia i biologia.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Działanie 3.5 Konkurs 4/POKL/2009 Człowiek - najlepsza inwestycja

Celem głównym projektu jest podniesienie atrakcyjności i jakości oferty edukacyjnej oraz zachęcenie uczniów do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Wszystkie zajęcia w projekcie są bezpłatne. W chwili obecnej trwają prace związane z organizacją Biura Projektu w naszym mieście.

Za realizację i wdrażanie Interbloku w polskich szkołach odpowiada Samodzielne Koło Terenowe nr 64 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie. Dyrektorzy i wyłonieni nauczyciele z czechowickich gimnazjów odbyli w Krakowie w okresie od maja do lipca br. bezpłatne szkolenia, przygotowujące ich do prowadzenia zajęć z Interbloku. W każdej ze szkół zostały powołane zespoły nauczycieli testujących Program oraz wyłoniony lider zespołu.
Proces rekrutacji klas prowadzony był na terenie szkoły objętych projektem.

Do projektu zostało zakwalifikowanych 9 klas we wszystkich gimnazjach naszej Gminy:
1. Gimnazjum Publiczne nr 1 Czechowice-Dziedzice im. ks. Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach - dwie klasy;
2. Gimnazjum Publiczne nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Czechowicach-Dziedzicach - jedna klasa;
3. Gimnazjum Publiczne nr 3 im. I. Łukasiewicza w Czechowicach-Dziedzicach - dwie klasy;
4. Zespół Szkół im. ks. Józefa Londzina w Zabrzegu - dwie klasy;
5. Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ligocie - dwie klasy.

W trakcie zajęć uczniowie będą nie tylko samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, rozwiązywać zadania problemowe, ale także budować prototypy urządzeń, które pomogą zrozumieć prawa rządzące światem fizyki i przyrody.

Dodatkowo gimnazjaliści będą mogli zaznajomić się z podstawami ekonomii i przedsiębiorczości, gdyż do każdego projektu będą sporządzone analizy opłacalności wykonywanego zadania. Wśród najciekawszych eksperymentów, które będą mieli do wykonania uczniowie, jest m.in. przecinanie płomienia, oznaczanie witaminy C w soku owocowym, budowanie gaśnicy McGyvera, konstruowanie rakiety itp. Wszystkie proponowane zajęcia zwiększają kreatywność i pobudzają ciekawość uczniów. Taka forma nauki ma na celu pokazanie młodzieży, jak pracować w grupie, samodzielnie rozwiązywać problemy badawcze, a także postrzegać otaczający świat.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS w Zabrzegu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS w Zabrzegu" podaj