czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 4 września 2011
  • wyświetleń: 1436

Obóz z młodzieżą z Niemiec

W Szczyrku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Hondrasik" od 15 do 26 sierpnia młodzież z naszego powiatu i partnerskiego powiatu Rhein- Erft z Niemiec wspólnie odpoczywała na wakacjach.

Dwudziestoosobowa grupa z opiekunami zwiedziła atrakcyjne tereny powiatu bielskiego, a także Kraków, Cieszyn, Ustroń i Inwałd. Młodzież brała udział w warsztatach artystycznych, zabawach integracyjnych, rozgrywkach sportowych oraz bardzo chętnie w wycieczkach górskich. W ramach realizacji partnerskiej umowy pomiędzy powiatem bielskim, a powiatem Rhein- Erft wymiana młodzieży organizowana jest od 2003 roku.

Zajmuje się tym od samego początku Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Art." pod kierownictwem Wandy Gryboś - Sznel. Tego typu wakacyjny odpoczynek możliwy jest dzięki dofinansowaniu z fundacji: Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Poczdamie. Samorządy lokalne, radni oraz starostowie obydwu powiatów przywiązują dużą wagę do integracji młodego pokolenia i organizowania wspólnego wypoczynku dzieci i młodzieży.

Taka wymiana organizowana jednego roku w Polsce, drugiego w Niemczech procentuje nawiązaniem nowych znajomości i przyjaźni, poznaniem języków, historii, kultury i tradycji obu narodów. W tym roku 7 uczestników z Niemiec było po raz pierwszy w Polsce. 20 sierpnia młodzież w szczyrkowskim schronisku odwiedzili starosta powiatu Rhein - Erft Werner Stump i starosta bielski Andrzej Płonka.

Przedstawiciele lokalnej administracji w rozmowach z młodzieżą podkreślali duże znaczenie takiej wymiany w budowaniu wzajemnych więzi polsko-niemieckiego partnerstwa, które w tym roku obchodzi jubileusz 10 -lecia. Oprócz tego typu wymiany i organizacji wspólnego wakacyjnego i zimowego wypoczynku dla młodzieży, bezpośrednio współpracują również szkoły - Liceum Ogólnokształcące w Kozach z Liceum w Bergheim oraz Zespół Szkół Handlowo-Usługowych w Czechowicach Dziedzicach ze szkołą o podobnym profilu zawodowym z powiatu Rhein-Erft.

Alina Macher / czecho.pl
źródło: Powiat pszczyński

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.