czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 września 2004
  • wyświetleń: 1110

Unikatowa arystokracja

Reklama

Dwa unikatowych gatunki ptaków pojawiły się w lesie w Zabrzegu koło Czechowic-Dziedzic. Para orłów bielików zadomowiła się na terenie rezerwatu przyrody "Rotuz" na granicy Zabrzega i Chybia. To prawdopodobnie jedyne stanowisko lęgowe tych ptaków na południu kraju. Z kolei nad Zaporą Goczałkowicką, która graniczy z zabrzeskim lasem, natrafiono na gniazdo bardzo rzadkiego ptaka - czapli purpurowej. Pojawienie się tych ptaków oznacza, że tereny, które sobie wybrały nie są przypadkowe. Ekolodzy mają nadzieję, że to znak, że miejsca te nie tylko obfitują w pokarm, ale są czyste ekologicznie.

Parę orłów bielików już dawno zauważyli pracownicy leśni w Zabrzegu. Najczęściej ptaki pojawiały się w okolicy rezerwatu "Rotuz". To miejsce jest pod ścisłą ochroną. Nie wolno tam wchodzić. Tereny, które słyną z roślinożernej rosiczki w ubiegłym roku płonęły. Torfowisko było gaszone przez kilka dni. Nie przestraszyło to jednak drapieżnych orłów. Podleśniczy z Zabrzega Paweł Chrobok tłumaczy, że najpierw widział orły tylko zimą. Przylatywały nad zbiornik goczałkowicki w poszukiwaniu pokarmu. Teraz podleśniczy Chrobok wie, gdzie mają swoje gniazdo. Strzeże je jednak przed ciekawskimi, orzeł bielik jest ptakiem chronionym.

Więcej, czytaj w papierowym wydaniu Echa na str. 11

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.