czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 października 2011
  • wyświetleń: 5625

Życie po wypadku w kopalni

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Anna Niczyporuk z Czechowic-Dziedzic została jedną z laureatek konkursu literackiego "Moje życie po wypadku". Konkurs został zorganizowany w ramach dofinansowanego z unijnych środków projektu "Bezpieczna praca - bezpieczna rodzina. Promocja Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw w aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy".

Reklama

Przedmiotem konkursu były pamiętniki wdów i dzieci pracowników, którzy zginęli w wypadkach przy pracy w kopalniach węgla kamiennego w województwie śląskim lub ulegli wypadkom ciężkim oraz pamiętniki ratowników górniczych. Na konkurs nadesłano 58 prac.

Profesor Wojciech Świątkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący komisji konkursowej podkreślił, że konkurs był wyjątkowym wydarzeniem w aspekcie socjologicznym, a nadesłany materiał pamiętnikarski to bogate źródło wiedzy o rodzinie górniczej i społeczeństwie. Jego krytyczna analiza i wdrożenie wniosków do codziennej praktyki mają pomóc także w poprawie wizerunku górnictwa.

Według państwowej Agencji Prasowej w ciągu minionych niespełna 30 lat w kopalniach węgla kamiennego zginęło ponad 1,5 tys. górników. Rodzinami zmarłych górników opiekuje się powołana w drugiej połowie lat 90. Fundacja Rodzin Górniczych, która m.in. wypłaca stypendia dla uczących się dzieci i młodzieży. Liczbę wdów i sierot po górnikach szacuje się na ponad 4,5 tys.

Praca laureatki z Czechowic-Dziedzic wraz z pozostałymi zostały opublikowane w książce "Niebezpieczna praca-silna rodzina" pod red. Sylwii Jarosławskiej-Sobór. Wszystkie prace - jak pisze w przedmowie koordynator projektu - są bardzo osobiste i głęboko dotykają najważniejszych problemów takich jak poczucie osamotnienia, obawa jutra, ale też trudna walka z codziennymi problemami.

Współorganizatorami konkursu są: Związek Zawodowych Ratowników Górniczych w Polsce, Główny Instytut Górnictwa oraz pomagająca rodzinom ofiar i poszkodowanych Fundacja Rodzin Górniczych.

wak / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj