czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 października 2011
  • 25 października 2011
  • wyświetleń: 6969

Niepewna przyszłość przejazdów

Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic Południowych protestują w związku z planowaną likwidacją przejazdów kolejowych w rejonie ul. Rzecznej i Klonowej. Nie chcą, aby przejazdy w pobliżu ich domów zostały zamknięte. Uważają, że przez to zostaną odcięci od świata. Protest w tej sprawie podpisało ponad sto trzydzieści osób. Zamknięcie przejazdów kolejowych związane jest z budową tzw. szybkiej kolei.

Reklama

Przejazd bestwińska, pociąg, rogatka, kolej
Według planów kolei na przejeździe w ciągu ul. Bestwińskiej ma zostać zamontowana sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. Mają być również półrogatki, zamykane automatycznie. · fot. wak


Burmistrz Marian Błachut wyjaśnia, że były prowadzone rozmowy z dyrekcją PKP na temat budowy szybkiej kolei, która ma powstać w ramach programu unijnego. - Są koncepcje przebudowy sieci kolejowej, ale z jaką skutecznością i szybkością realizacji, trudno teraz powiedzieć. Nie można pozostawić tematu bez echa, trzeba się przyglądać poczynaniom kolei i mieć na względzie przede wszystkim interes naszych mieszkańców. W momencie likwidacji przejazdów muszą być zastępcze dojazdy - poinformował radnych burmistrz Błachut.

Radny Radosław Hudziec apeluje, aby stanowcze działania władz miasta zostały podjęte już teraz, gdy sprawa jest jeszcze na etapie uzgodnień i planowania.

Budowę tzw. szybkiej kolei realizuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Prace modernizacyjne mają ruszyć w latach 2014-2020. Pieniądze na jej budowę mają pochodzić z Unii Europejskiej. Polskie Radio poinformowało, iż Komisja Europejska wpisała już program budowy szybkiej linii kolejowej w Polsce na listę projektów kluczowych dla Europy. Tym samym umieściła tę inwestycję na mapie transeuropejskich połączeń transportowych.

wak / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.