czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 października 2011
  • 29 października 2011
  • wyświetleń: 6890

11. rocznica konsekracji kościoła

Za nami:

W sobotę 29 października przypada 11. rocznica konsekracji najmłodszego kościoła w Czechowicach-Dziedzicach - świątyni pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela.

Reklama

Kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela
Kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela · fot. wak


W miejscu, gdzie obecnego znajduje się świątynia była stolarnia, zbudowana w 1929 r. przez Rozalię i Józefa Wieczerzaków. W 1952 r. stolarnię upaństwowiono. W 1982 r. dzieci państwa Wieczerzaków - ks. Józef i siostry: Joanna Wieczerzak i Anna Buchalik - po długich staraniach otrzymały z powrotem i ofiarowały odzyskany budynek wraz z przyległym gruntem Kościołowi, z przeznaczeniem na świątynię.

20 czerwca 1983 roku na katowickim lotnisku w Muchowcu papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny dla kościoła, a w październiku tego samego roku powstała przy nim parafia (na terenie wyłączonym z dotychczasowej parafii św. Katarzyny). Po jedenastu latach konieczny okazał się gruntowny remont połączony z rozbudową kościoła, który z czasem okazał się za mały, by pomieścić wszystkich parafian. I wtedy pojawiła się myśl o budowie nowej świątyni. Prace przy budowie nowego kościoła rozpoczęły się 8 sierpnia 1995 r.

Przez ręce budowniczych przeszło 183 330 cegieł. Zbudowane z tych cegieł mury spajała nie tylko zaprawa, ale i nasza wiara, a także ciągła modlitwa, którą co tydzień zanosiliśmy na placu budowy. Było to wielkie zadanie, ale też wielka była mobilizacja parafian - wspomina proboszcz parafii ks. dziekan Andrzej Raszka. Kościół został wybudowany w latach 1995-98 według projektu architekta Stanisława Niemczyka i jego współpracowników: Anny Niemczyk-Wojteckiej i Roberta Wojteckiego. Podstawowym zabiegiem architektonicznym stało się zastosowanie zróżnicowanych układów cegły. Metodą zdobniczą - wykorzystanie otworów, elementów kamiennych, spalonych ceglanych odrzutów, wstawianych na zasadzie intarsji w gładką ścianę i tworzących dekoracyjne i symboliczne rysunki. Jeden z nich, na zewnętrznej ścianie nad wejściem bocznym w pobliżu zakrystii, nawiązuje do kształtu tablic Dekalogu, przywołując jednocześnie symbolikę drzewa życia. Ceglane ściany uzupełniają wykończenia z szarego betonu, a małe okienka, nawiązujące do tradycji średniowiecznych budowli, uzupełnione zostały dużymi przeszklonymi płaszczyznami.

Uwagę zwraca oryginalny, ażurowy mur, zwłaszcza na szczytach wież sprawiający wrażenie lekkości i otwarcia. Dwie wieże po bokach nawy głównej symbolizują dwa tysiąclecia chrześcijaństwa, a trzecia, przy wejściu głównym, kształtem kopuły przywołuje zarys papieskiego pastorału, tiary i dłoni podczas błogosławieństwa.

Kościół otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę "Grand Prix" w konkursie "Architektura roku 1999", przyznawaną przez Wojewodę Śląskiego, Architekta Wojewódzkiego i Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział w Katowicach. Ponadto przyznana została nagroda honorowa Marszałka Województwa Śląskiego i katowickiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich - za najlepszą przestrzeń publiczną zrealizowaną w 1998 r.

Z okazji konsekracji świątyni ukazała się monografia parafii i kościoła "...i Bóg zamieszkał z nami". Książka zawiera opracowanie historii parafii, okoliczności adaptacji budynku stolarni na cele sakralne oraz dzieje powstawania pierwszej świątyni parafialnej i głosy jej projektanta, budowniczych oraz specjalistów architektów.

wak / czecho.pl

źródło: www.odkupiciela.katolik.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.