czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 października 2011
  • wyświetleń: 5688

Gmina wyróżniona za Złotą Jesień

28 października w Sali Marmurowej gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach miało miejsce oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2011. Warto odnotować, że wyróżniony został Dom Pomocy Społecznej "Złota Jesień".

Reklama

Nagroda, Przestrzeń Publiczna, Złota Jesień, npp
Marian Błachut odebrał wyróżnienie w budynku Sejmu Śląskiego · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Marian Błachut, npp, przestrzeń publiczna
fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Nagroda, Przestrzeń Publiczna, Złota Jesień, npp
fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Dom spokojnej starości Złota jesień
Dom Pomocy Społecznej "Złota Jesień" · fot. slaskie.pl


Dom spokojnej starości Złota jesień
fot. slaskie.pl


Dom spokojnej starości Złota jesień
fot. slaskie.pl


Dom spokojnej starości Złota jesień
fot. slaskie.pl


Wyróżnienie dla Gminy Czechowic-Dziedzice za realizację budowy Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w kategorii Architektura z rąk Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza odebrał Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Budynek posiada jedną - kondygnację nadziemną i jedna kondygnację podziemną. Budynek wyróżniają poszczególne segmenty: segment socjalno-administracyjny, dwa segmenty mieszkalne oraz piwnice, które mieszczą pomieszczenia techniczne oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 1245,20 m2.

Budowa obiektu "Złota Jesień" umożliwiła korzystanie z obiektu mieszkańcom potrzebującym opieki. Lokalizacja pozwala też osobom starszym na mieszkanie w rodzinnym mieście bez potrzeby szukania miejsc w obiektach znajdujących się znacznie dalej od Czechowic-Dziedzic. Architektura obiektu posiada duże walory estetyczne, elewacja zaprojektowana została w łagodnej pastelowej kolorystyce w kontraście z wykończeniami z drewna. Budynek łagodnie wpisał się w pochyły teren, jest niski i dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Dom dysponuje 20 pokojami z łazienkami, jedno i dwuosobowymi dla 30 osób. Ponadto w Domu jest pokój dziennego pobytu, jadalnia, kaplica, kuchnia podręczna, pralnia podręczna, pomieszczenie do terapii zajęciowej i rehabilitacji. W placówce nie ma barier architektonicznych. Dom spełnia wszelkie wymagania co do standardu wyposażenia i usług. Mieszkańcy korzystają z podstawowej opieki medycznej lekarza rodzinnego. Na terenie DPS prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne o charakterze indywidualnym oraz grupowym, z zastosowaniem sprzętu rehabilitacyjnego stanowiącego wyposażenie DPS oraz stosowane są różnego rodzaju masaże. Ponadto mieszkańcy uczestniczą w terapii zajęciowej.

W pierwszej kolejności przyjmowane są do Domu osoby będące mieszkańcami Gminy Czechowice-Dziedzice wymagające opieki ze względu na wiek lub stan zdrowia. Decyzję o skierowaniu do Domu - na wniosek osób zainteresowanych - wydaje Ośrodek Pomocy Społecznej. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej odpłatność za pobyt ponosi mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swoich dochodów, pozostałą cześć dopłaca rodzina i Gmina, w przypadku różnicy pomiędzy wymaganą kwotą, a odpłatnością pobieraną od mieszkańca. Koszt miejsca wynosi w roku 2011 2.609,33 zł.

Dom Opieki Społecznej "Złota Jesień" jest placówką gminną, finansowaną z budżetu miasta. Na 95 domów spokojnej starości funkcjonujących w województwie śląskim, zaledwie 8 to obiekty gminne - utrzymywanie takich placówek nie należy do ustawowych obowiązków gminy, jednak w trosce o dobro mieszkańców w podeszłym wieku gmina może takie zadanie przyjąć.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.