Wiadomości

  • 10 listopada 2011
  • wyświetleń: 4350

Wielki pożar? To tylko ćwiczenia

Na terenie Lotos Czechowice wybuchł pożar zbiornika magazynowego o pojemności 32 tys. metrów sześciennych. W trakcie prac konserwatorskich doszło do rozhermetyzowania zbiornika, w następstwie czego wybuchł pożar. Rozprzestrzeniający się ogień i wysokie promieniowanie cieplne stwarzały dodatkowe zagrożenie dla pozostałych zbiorników, w których znajduje się olej napędowy i benzyna. Wielki pożar? Nie, na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń pożarniczych, które odbyły się na terenie Lotos Czechowice.

Lotos, ćwiczenia
Wielki pożar? To tylko ćwiczenia · fot. Sławomir Kurpas Lotos Czechowice


- Pierwsza faza ćwiczeń polegała na chłodzeniu metalowego płaszcza palącego się zbiornika. Przybyłe jako pierwsze na miejsce akcji jednostki przy wykorzystaniu przenośnych działek starały się zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia. Z powodu niskiego ciśnienia w sieci (jedno z założeń do ćwiczeń) strażacy musieli utworzyć cztery linie zaopatrujące w wodę zastępy działające w bezpośrednim rejonie pożaru. Generalne natarcie zaplanowano na godz. 14.00. Do wyznaczonego czasu na miejsce dotarła wystarczająca ilość sił operacyjno-ratunkowych do ugaszenia pożaru. Po 5 minutach podawania piany ciężkiej udało się ugasić pożar - mówi rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Patrycja Pokrzywa.

Głównym celem ćwiczeń była weryfikacja planów operacyjno-ratowniczych opracowanych dla zakładu LOTOS Czechowice. W warunkach polowych sprawdzono umiejętności prawidłowego postępowania, kolejność alarmowania niezbędnych służb oraz trafność podejmowanych decyzji.

W ćwiczeniach brało udział 160 strażaków, 25 wozów bojowych. Akcją dowodził Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach nadbryg. Marek Rączka, a ze strony zakładu nadzór pełnił Prezes Zarządu Tadeusz Szkudlarski. Zawody odbyły się w piątek 4 listopada.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.