Wiadomości

  • 17 listopada 2011
  • wyświetleń: 4635

Gimnazjaliści na Węgrzech

W trakcie listopadowego weekendu uczniowie z Gimnazjum Nr 2 w Czechowicach- Dziedzicach im. Janusza Kusocińskiego przebywali w mieście Szolnok na Węgrzech. Odbywał się tam konkurs historyczny pt.: Nasza wspólna historia".

Konkurs był organizowany przez Samorząd Mniejszości Polskiej w Szolnoku pod patronatem Urzędu Miejskiego w Szolnok. W konkursie brało udział cztery szkoły polskie i cztery szkoły węgierskie. Każda ze szkół dostała zadanie przygotowania prezentacji multimedialnej na jeden z czterech tematów: Średniowiecze- Ludwik Węgierski i Stefan Batory, Wiosna Ludów- Józef Bem, Legiony Polskie na Węgrzech, II Wojna Światowa- polscy uchodźcy na Węgrzech, Powstanie węgierskie 1956.

Gimnazjaliści na Węgrzech · fot. Monika Ryrych


Uczniowie z Gimnazjum Nr 2 przygotowali prezentację nt. Powstania Węgierskiego 1956r. Prezentacja spotkała się z pozytywnym przyjęciem i uzyskała maksymalną ilość punktów. Po przedstawieniu wszystkich prezentacji odbył się konkurs wiedzy obejmujący powyższe tematy. Nasi uczniowie wykazali się świetną wiedzą i zajęli II miejsce w konkursie, tuż za zdobywcami I miejsca- LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku- Białej i Varga Katalin Gimnazium z Szolnok.

W trakcie konkursu nasze uczennice zaprezentowały uczestnikom konkursu oryginalne stroje regionalne Ziemi Cieszyńskiej należące do prywatnych zbiorów pani Sonii Łęczek- Kajstura i pani Marceliny Cygoń. W trakcie konkursu mieliśmy okazję podziwiać taniec cygański w wykonaniu uczniów z Szolnoki Kereskedelmi es Vendeglatoipari Iskola. Cały konkurs był filmowany przez dziennikarzy telewizji Polonia.

Po południu w Urzędzie Miasta w Szolnok burmistrz miasta wręczył zdobywcom nagrody. Były to albumy miasta Szolnok w języku węgierskim i polskim wydane z okazji konkursu. Wręczenie nagród stało się świetnym momentem na wręczenie prezentów od burmistrza naszego miasta pana Mariana Błachuta dla organizatorów konkursu i dla przewodniczącego Mniejszości Polskiej pana Petera Erdei, oraz dla burmistrza miasta Szolnok.

W kolejnym dniu zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę do Budapesztu. Zwiedziliśmy Basztę Rybacką, Górę Gellerta oraz wnętrza Parlamentu.

Konkurs był świetnym sposobem na integrację młodzieży polskiej i węgierskiej poprzez wzajemne poznanie historii, kultury i zwyczajów naszych narodów. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy IIIc i IIId: Magdalena Zolich, Gabriela Sitarska, Julia Dopierała i Łukasz Partyka pod opieką pani Moniki Ryrych i przy wsparciu pani Małgorzaty Krótkiej.

Monika Ryrych

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.