Wiadomości

  • 18 listopada 2011
  • wyświetleń: 5710

Szkoła będzie rozbudowana

10 listopada odbyły się uroczystości 80-lecia Zespołu Szkół im. Ks. Józefa Londzina w Zabrzegu. Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut w trakcie uroczystości poinformował, że w przyszłym roku budynek szkoły doczeka się przebudowy i modernizacji.

Zespół Szkół Londzina w Zabrzegu szkoła
Zespół Szkół im. Ks. Józefa Londzina w Zabrzegu · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Zespół Szkół Londzina w Zabrzegu szkoła
Burmistrz Marian Błachut podczas uroczystości 80-lecia placówki · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny i patrona szkoły. W trakcie homilii ks. prałat Emil Dyrda nawiązał do 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Zabrzega i całego Śląska Cieszyńskiego był to także powrót po sześciu wiekach do Macierzy. W tym kontekście przybliżył także sylwetkę ks Londzina jako kapłana i "tytana pracy społecznej". Ks. prałat zwrócił uwagę na fakt, że ojciec aktualnego patrona szkoły był nauczycielem w tej szkole, organistą w miejscowym kościele, a dzięki jego staraniom powstała w Zabrzegu polska czytelnia (druga po Cieszynie) oraz Straż Ogniowa gdzie komendy wydawane były w języku polskim.

Po mszy św pod pomnikiem Ks J. Londzina władze samorządowe powiatu bielskiego i Czechowic-Dziedzic złożyły kwiaty i zapalili znicze po czym w uroczystym pochodzie wraz z nauczycielami i uczniami szkoły udano się do szkoły na akademię, na której przybliżono historię i dokonania szkoły, którą przed osiemdziesięciu laty wybudowano na parceli podarowanej przez Jana Wrzoła. Po otwarciu szkoły w 2-piętrowym budynku realizowano tam 7-klasowy program. Kierownictwo szkoły objął Karol Pytel, po II wojnie światowej, kiedy odrestaurowano zniszczony budynek szkoły, jej kierownikiem był Alojzy Czyż. Obecnie dyrektorką szkoły jest Barbara Parchańska.

W trakcie uroczystości Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz Starosta Bielski Andrzej Płonka pogratulowali pracownikom szkoły, uczniom i nauczycielom jubileuszu. Burmistrz Marian Błachut poinformował, że w przyszłym roku rozpocznie się długo oczekiwana rozbudowa tej szkoły.

W uroczystości uświetnionej występem uczniów szkoły jubilatki uczestniczyli m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Damian Żelazny, Zastępca Burmistrza Czechowic-Dziedzic Maciej Kołoczek, radni miejscy i powiatowi, poseł RP Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego i dyrektor ZOPO Andrzej Kamiński, przedstawicie kuratorium i związków zawodowych, a także Wicestarosta Bielski Grzegorz Szetyński, Członkowie Zarządu Powiatu Bielskiego Renata Franasik i Stanisław Pięta oraz Sekretarz Powiatu Halina Kopeć.

aka / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS w Zabrzegu" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS w Zabrzegu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS w Zabrzegu" podaj