Wiadomości

  • 22 listopada 2011
  • wyświetleń: 9176

Co dalej z przedszkolami?

W sprawie przyszłości trzech przedszkoli w Czechowicach-Dziedzicach napisała do nas jedna z Czytelniczek. Chodzi o placówki przy ul. Krzanowskiego i Tetmajera.

Dwa z nich znajdują się w blokach, jeden w pawilonie przy ul. Traugutta. Czechowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa (właściciel pomieszczeń) podniosła o 100 proc. czynsz, który obowiązuje od września. Kolejną podwyżkę zaplanowano od stycznia 2012 r.

- Z 3,60 zł netto podniesiono czynsz na 7,20 zł, a zaplanowana od stycznia podwyżka może wynieść nawet 14 zł netto - mówi dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Andrzej Kamiński.

Koszt utrzymania przedszkoli wzrósł o niebotyczną kwotę. Na nasze pytanie skąd takie podwyżki prezes Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Andrzej Nocoń tłumaczy: - To są stawki rynkowe. I tak jesteśmy konkurencyjni wobec stawek, które proponuje miasto. Ponadto od ubiegłego roku musimy płacić miastu za grunty, na których znajdują się nasze kontenery na śmieci. Przez kilka lat nie podbierano od nas tego typu opłat. Miasto na naszą apelację odpisało nam, że to ceny rynkowe, więc i my zastosowaliśmy ceny rynkowe - tłumaczy prezes Nocoń.

- Ta podwyżka dla miasta jest bardzo wysoka. Za wysoka. Stawka urzędowa za wynajem lokalu pod działalność handlową to 10,21 zł i 5,27 zł pod działalność usługową w rejonie Os. Północ. W centrum miasta jest to odpowiednio 13,45 zł i 5,89 zł. Jednak trudno chyba porównywać funkcjonowanie przedszkoli z działalnością nastawioną na zysk - mówi zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic Maciej Kołoczek.

Uspakaja. - Dla nas najważniejsze jest dobro dzieci. To nie tak, że ceny za czynsz poszły drastycznie w górę więc na szybko i bez przygotowania szukamy zastępczego lokalu. Mamy już wstępnie ustaloną lokalizację, gdzie przedszkola mogłyby funkcjonować. Jednak potrzeba czasu i pieniędzy na dostosowanie obiektu dla potrzeb dzieci. Sprawa przedszkoli w blokach to również uciążliwość dla bezpośrednich ich sąsiadów. Przy okazji ta sprawa będzie rozwiązana. Ostateczny efekt zmian powinien być korzystny dla wszystkich, dlatego rodzice jak i pracownicy przedszkoli nie powinni być zaniepokojeni. A jeśli chodzi o wprowadzenie opłat za kontenery CSM postawione na gruncie gminy, to tego typu opłat wymaga od nas prawo. W sumie opłata za dzierżawę gruntu pod wszystkie 13 kontenerów kosztuje CSM rocznie 3.120 zł netto (20 zł netto miesięcznie za kontener). Brak takich opłat stwierdzony podczas kontroli Urzędu Miejskiego mógłby zostać wykazany jako nieprawidłowość z naszej strony - tłumaczy wiceburmistrz Maciej Kołoczek.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.