czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 grudnia 2011
  • 1 stycznia 2012
  • wyświetleń: 7075

Podsumowanie wydarzeń 2011 roku

To już ostatnie dni 2011 roku. To doskonały czas, by podsumować ostatnie dwanaście miesięcy i przyjrzeć się najciekawszym wydarzeniom w naszej gminie, a tych było bardzo wiele.

Reklamazespół wilki
Zespół Wilki zagrał na Dniach Czechowic-Dziedzic


Większe złoża kopalni Silesia
Kopalnia Silesia się rozwija


Miasto ma apetyt na dworzec PKP
Zapowiedziano remont dworca kolejowego


Wypadek DK1
Tragiczny wypadek na DK-1 · fot. KMP Bielsko-Biała


kanalizacja
Gmina otrzyma pieniądze na budowę kanalizacji


Centrum handlowe tesco
W mieście powstaje duże centrum handlowe


logo Czechowic-Dziedzic
Wybór logo wzbudził duże kontrowersje · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Roman Dzida zdobył Koronę Ziemi!
Roman Dzida zdobył "Koronę Ziemi"


Marcin Ryszka złoto Turcja
Multimedalista Marcin Ryszka


michael jordan Deloris Jordan
Deloris Jordan odwiedziła czechowickie gimnazjum


W 2011 roku w Czechowicach-Dziedzicach i okolicy nie brakowało chwil radosnych i wesołych, ale także tragicznych. Ostatnie miesiące dały się zapamiętać zarówno z dużych inwestycji jak i wielkich wydarzeń. Z wszystkich wybraliśmy te najważniejsze i takie które cieszyły się najdłuższymi dyskusjami na portalu. Wspominamy także najciekawsze materiały filmowe nakręcone przez naszych reporterów.

Najważniejsze wydarzenia 2011 roku:

Już na początku roku dotarła do nas fantastyczna wiadomość. Roman Dzida zdobył Koronę Ziemi! 4 stycznia wszedł na najwyższy szczyt najzimniejszego kontynentu świata, Antarktydy - Mount Vinson (4892 m n.p.m) kompletując tym samym wejścia na osiem najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach naszej planecie.

Uznanie w oczach czechowiczan zdobył (nie po raz pierwszy!) Marcin Ryszka. W tureckiej miejscowości Antalya, gdzie odbywały się mistrzostwa świata w pływaniu osób niewidomych i słabowidzących, reprezentując Polskę zdobył aż 6 medali.

Wspominając wydarzenia sportowe, nie sposób nie dostrzec wizyty Deloris Jordan, czyli matki wybitnego koszykarza Michaela Jordana, w Gimnazjum 3 w Czechowicach-Dziedzicach.

Niestety nie wszystkie wiadomości były radosne. W marcu w wypadku na DK-1 zginęło trzech młodych mężczyzn, a ranna kobieta została odwieziona do szpitala. Kilka tygodni później na dworcu kolejowym w Czechowicach-Dziedzicach wykoleiły się dwa wagony pociągu towarowego. Uderzyły i uszkodziły budynek dworca. Prawdopodobnie tylko dzięki późnej porze zdarzenia nie doszło do tragedii.

Co się tyczy dworca, w 2011 roku pojawiły się realne zapewnienia, że czechowicki obiekt znów będzie lśnił. Prace powinny rozpocząć się już w przyszłym roku i sfinansowane zostaną z funduszy PKP S.A.

Rozpoczęła się budowa centrum handlowego "Stara Kablownia". Obiekt, w którym znajdzie się między innymi kino z wieloma salami projekcyjnymi, ma powstać do końca 2012 roku.

Nie można zapomnieć także o umowie na pożyczkę niezbędną do budowy kanalizacji w części naszej gminy. W listopadzie podpisano ją z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pożyczka ta zostanie spłacona właśnie środkami z dotacji UE (z Funduszu Spójności).

Inwestycje prowadzi również Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Często informowaliśmy o nowych przedsięwzięciach i planach firmy. Z końcem roku zakupiono sprzęt przeznaczony do pracy w nowej ścianie w czechowickiej kopalni. Prace ruszą na początku 2012 roku.

W październiku przed Sądem Okręgowym w Katowicach ruszył proces Marka Z., oskarżonego o próbę gwałtu i brutalny mord na 19-letniej studentce. Do zbrodni doszło ponad pięć lat temu w Goczałkowicach Zdroju. Sprawca został ujęty po ponad czterech latach od zabójstwa; wtedy też odnaleziono ciało Joanny.

Najczęściej komentowane

Wiele tematów, które wywoływały najdłuższe i nierzadko najbardziej burzliwe dyskusje, pokrywa się z wymienionymi już wyżej wydarzeniami. Znalazło się jednak kilka informacji, które również obudziły opinię publiczną i przez długi czas były tematami rozmów, nie tylko w internecie.

Mieszkańcy sąsiadujący z byłym hotelem "Racer" w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Łukowej sprzeciwili się planom lokalizacji tam domu weselnego. Nie zgadzają się, aby alkohol spożywany był w bezpośredniej lokalizacji przedszkola, które sąsiaduje z budynkiem byłego hotelu. Wtórowała im część internautów, nie brakowało jednak i osób o odmiennym zdaniu.

Głębokie rozważania przyniósł słaby wynik w rankingu szkół przygotowany przez miesięcznik "Perspektywy" oraz "Rzeczpospolitą". Na 94. miejscu w województwie śląskim znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach i była to jedyna wzmianka o placówce z naszego miasta.

Tymczasem przy Szkole Podstawowej nr 3 zrobiło się niebezpiecznie. Grupa nastolatków przesiadywała na boisku. Piła tam alkohol i zachowywała się wulgarnie. Mężczyzna, który zwrócił im uwagę został pobity. Temat nie tylko zwrócił uwagę naszej redakcji, ale również stacji TVN. Długie rozmowy na ten temat prowadzili też internauci.

Nie bardziej bezpiecznie było na ulicy Legionów, gdzie nierozważny motocyklista w samo południe blisko dwukrotnie przekraczał prędkość. Do zdarzenia miało dochodzić wielokrotnie, dzięki temu udało się ją udokumentować na filmie jednemu z naszych czytelników.

Duże kontrowersje wzbudziła propozycja części mieszkańców, by w Czechowicach-Dziedzicach szczególnie upamiętnić ofiary katastrofy, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

Tradycyjnie gorącą dyskusję wywołały wybory. W 2011 roku wybieraliśmy swoich przedstawicieli do Sejmu. Do ostatnich chwil przed ciszą wyborczą czytelnicy czecho.pl przekonywali innych do swoich preferencji wyborczych, a po głosowaniu żywo debatowali na temat wyników.

Liczne komentarze pojawiły się na portalu czecho.pl po opublikowaniu logo Czechowic-Dziedzic. Znak został wybrany w międzynarodowym konkursie, jednak budzi wielkie zastrzeżenia bardzo dużego grona internautów.

Najpopularniejsze filmy

W 2011 roku na portalu czecho.pl pojawiło się kilkadziesiąt filmów! Bardzo często ekipę telewizyjną można było spotkać na ulicach Czechowic-Dziedzic. W ten sposób relacjonowaliśmy ważne wydarzenia, jak i prowadziliśmy interesujące sondy wśród mieszkańców. Już na początku roku pytaliśmy Was o plany na najbliższe miesiące, potem spotkaliśmy się przy okazji walentynek i mroźnej zimy, kiedy pytaliśmy się jak najlepiej się rozgrzać i co zrobiliby na miejscu burmistrza.Poruszaliśmy też sprawy poważniejsze, rozmawialiśmy z sondowanymi o straży miejskiej czy pomniku, towarzyszyliśmy egzaminom gimnazjalnym, Gali Sportu i wręczaniu statuetek Czechosława. Nie zabrakło nas oczywiście na Dniach Czechowic-Dziedzic.

Wszystkie wymienione wydarzenia zostały przedstawione na stronie głównej portalu czecho.pl w belce nad wiadomościami.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.