Wiadomości

  • 16 stycznia 2012
  • 18 stycznia 2012
  • wyświetleń: 8308

Będą nowe mieszkania komunalne

Pięć nowych lokali komunalnych za ponad 340 tys. zł ma powstać w najbliższym czasie w naszym mieście dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym. Aż 40% tej kwoty, czyli 163 tys. zł pochodzić będzie z Funduszu Dopłat, resztę (179 tys.) planuje wygospodarować z tegorocznego budżetu Gmina.

Nowe lokale socjalne w Czechowicach
fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Mieszkania powstaną w budynku przy ulicy Łukasiewicza 2 w Czechowicach-Dziedzicach, który udało się Gminie nieodpłatnie przejąć od Grupy Lotos. Cała powierzchnia użytkowa pozyskanego lokalu to ok. 217 metrów kwadratowych, ale zostanie on podzielony na 5 części, w których zlokalizowane zostaną lokale komunalne (przeciętna powierzchnia użytkowa każdego z nich wyniesie 43,40 m2).

Wszystko to będzie możliwe dzięki pozyskaniu przez Administrację Zasobów Komunalnych środków z Funduszu Dopłat, dzięki złożonemu jeszcze w 2011 roku wnioskowi o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego, rozpatrzonemu pozytywnie i sklasyfikowanemu bardzo wysoko, bo aż na trzecim miejscu w Polsce w rankingu gmin (ranking ogłoszono 27 grudnia ub. roku). Tym bardziej to cieszy, bo pula środków Banku Gospodarstwa Krajowego na budownictwo socjalne jest bardzo skromna (a chętnych wielu), a mimo to Gminie udało się pozyskać wsparcie swojego dla projektu, i to tak znaczące.

342 tys. zł to szacowany koszt podziału lokalu i przystosowania nowych mieszkań do potrzeb nowych mieszkańców, szczegółowa kwota będzie znana po wyłonieniu najlepszej z ofert wykonawców - po rozstrzygnięciu zamówienia publicznego. Niezbędna w przejętym budynku jest m. in. kompleksowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Po zakończeniu prac adaptacyjnych i wykończeniowych nowe mieszkania otrzymać od Gminy ma przynajmniej 5 rodzin, oprócz pięciu nowych lokali komunalnych w Gminie przybędzie bowiem ponadto co najmniej pięć kolejnych, nowych lokali socjalnych. Te ostatnie zostaną oddane do użytku z obecnych zasobów lokalowych AZK lub poprzez adaptację innych budynków, wiążące decyzje mają zapaść w najbliższym czasie.

Powstanie nowych lokali komunalnych w budynku przy ul. Łukasiewicza 2 pokazuje, że Gmina Czechowice-Dziedzice kontynuuje politykę budowy nowych mieszkań komunalnych i socjalnych, już planowane są kolejne inwestycje w tej dziedzinie. Sam budynek przy ul. Łukasiewicza, po kompleksowej modernizacji i adaptacji wnętrza, jest zaplanowany do wykonania termomodernizacji - tę Gmina planuje przeprowadzić już we współpracy z nowymi właścicielami mieszkań w budynku.

To już kolejne środki, jakie Gmina otrzymała na rozbudowę swoich zasobów komunalnych i socjalnych, poprzednio udało się pozyskać znaczące dofinansowanie na adaptację budynku na mieszkania socjalne przy ul. Kochanowskiego.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.