Wiadomości

  • 19 stycznia 2012
  • 20 stycznia 2012
  • wyświetleń: 13085

Tak wyglądała ulica Kolejowa

W ramach serii historycznych zdjęć Czechowic-Dziedzic przestawiamy dziś fragment głównej ulicy miasta.

Kolejowa, historyczne zdjęcie
Widok Kolejowej po roku 1907


Kolejowa
Obecny widok ulicy


Dom przy dzisiejszej ul. Kolejowej 11 został zbudowany w 1905 r. przez Heinricha Nitscha. Znajdował się tam sklep towarów mieszanych oraz skład towarów żelaznych i materiałów budowlanych braci Nitsch. W okresie międzywojennym pojawił się tutaj pierwszy, ręczny dystrybutor stacji benzynowej. Znajdował się na środku chodnika przy sklepie F. Bizanza i L. Schrottera przy szyldzie z napisem "Żelazo". Warto nadmienić, że z tyłu budynku znajdowało się przedsiębiorstwo transportowe Aleksa, który był Czechem. Znajdował się tam piękny ogród z fontanną.

Dalej na ulicy była parterowa kamienica, która obecnie została przebudowana (Kolejowa nr 15) - zbudowana w 1897 r. przez rodzinę Malirsch. Pięć lat później nabyła ją Maria Hoeflich, a w 1906 Max Frischler. Kolejny dom (Kolejowa nr 19) należał do rodziny Kotzian. Przylega do niego kamienica Heinricha i Fanny Grossów z 1906 r. Za tymi dwoma domami jest widoczny parterowy budynek mieszkalny z masarnią, zbudowany w 1900 r. przez Karola Fuchsa (Kolejowa nr 23).

SK / czecho.pl

źródło: G.M. Chromik, Czechowice-Dziedzice i okolice, 2001

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj