Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 stycznia 2012
  • wyświetleń: 2255

Kalendarz Beskidzki w pałacu

"Kalendarz Beskidzki" ponownie trafił na półki księgarń. W środę w stylowych wnętrzach Pałacu Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się promocja wydawnictwa.

Historia "KB" sięga 1960 roku - wtedy światło dzienne ujrzało pierwsze wydanie kalendarza. Od tej chwili pozycja ukazywała się nieprzerwanie aż do 2004 roku. Potem nastąpiło siedem lat przerwy i w roku ubiegłym wydawnictwo ponownie zagościło w księgarniach Bielska-Białej.

W pierwszym okresie "KB" był wydawany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej (przez przez pierwsze cztery lata wydawania TMZBB nosiło nazwę Towarzystwo Miłośników Bielska-Białej). Po przerwie funkcje wydawcy przejęło Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia i "KB" - już drugi raz - ukazuje się jako almanach tej organizacji.

Na pierwszych kilku stronach "Kalendarza" znajdziemy oczywiście kalendarz na rok 2012. Każdy z miesięcy opatrzony jest estetycznym zdjęciem i wierszem pochodzącym z antologii Wojewódzkiego i Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej "LIPA", organizowany co roku przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Złote Łany". W dalszej części na czytelnika czekają teksty dotyczące Bielska-Białej i okolic, Żywiecczyzny i Zaolzia.

- Kalendarz jest beskidzki, a Beskidy to także zachodnia część Śląska Cieszyńskiego, dlatego znalazło się u nas Zaolzie - tłumaczył Jan Picheta, redaktor "KB".

- Staraliśmy się tak dobrać tematykę artykułów, aby była ona związana z ważnymi postaciami oraz datami, w szczególności rocznicami - mówiła Helena Dobranowicz, sekretarz "KB".

W "Kalendarzu Beskidzkim 2012" znajdziemy teksty Władysława Magiery, Tadeusza Janika, Mirosława Łukaszuka, Grzegorza Madeja, Erwina Woźniaka, Justyny Weroniki Łabądź, Jacka Proszyka, Ireneusza Jeziorskiego, Edyty Bieniek-Kwaśny, Magdaleny Legendź, Magdaleny Dziadek, Beaty Tyrny, Roberta Karpia, Marka Cieślara, Szymona Brody, Bożeny i Bogusława Chorążych, Ewy Janoszek, Macieja Stanisława Zubka, Dariusza Węgrzyna, Jana Pichety, Beaty Nycz, Stanisława Biłki, Małgorzaty Skórskiej. Fotografie wykonali Henryk Malesa i Stanisław Skwierawski.

Cena "KB" to 29 złotych.

aka / czecho.pl, źródło: www.super-nowa.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.