Wiadomości

  • 30 stycznia 2012
  • 31 stycznia 2012
  • wyświetleń: 7377

Skontrolowali etaty w urzędzie

Z jednej strony mówi się, że samorządy to najlepszy pracodawca na czas kryzysu. Gwarantuje stałą pracę i stabilność zatrudnienia. Z drugiej strony są w naszym kraju urzędy gmin, gdzie wręcz drastycznie ogranicza się ilość urzędników. A jak jest w Czechowicach-Dziedzicach?

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Jak wynika z kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej na koniec 2010 r. w czechowickim Urzędzie Miejskim było zatrudnionych 138 osób (133,5 etatów). Na koniec listopada 2011 r. ilość zatrudnionych nie zmieniła się. Nie znaczy to, że nie było ruchów kadrowych.

Szef Komisji Rewizyjnej Bolesław Jonkisz podczas posiedzenia komisji zapytał, dlaczego nie poszerzyła się ilość etatów w urzędzie, skoro od maja 2011 r. działa odrębne Biuro Transportu Publicznego z 2 etatami. Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr UM Andrzej Polaczek wyjaśnił, że w ubiegłym roku zwolnionych zostało 9 osób. W tym samym okresie przyjęto 7. Dwie osoby od 1 maja 2011 r. przeszły do urzędu z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Ponadto przyjęte są dwie osoby na zastępstwa. Na czas określony zatrudniona jest jedna osoba w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami. W urzędzie na części etatów pracują pracownicy obsługi (w tym konserwator na 0,5 etatu, sprzątaczki na 2/3 etatu).

Bolesław Jonkisz zasugerował, aby zastanowić się nad zatrudnieniem zewnętrznej firmy sprzątającej. - Jest to sprawdzona i tańsza forma zatrudnienia. Nie będzie kosztów związanych z odprowadzeniem PFRON oraz zakupem środków czystości i kosztów osobowych - uważa przewodniczący Bolesław Jonkisz.

W połowie czerwca 2011 r. zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który wstrzymał planowaną przez rząd redukcję zatrudnienia w administracji o 10 proc. i zakaz zwiększania stanu osobowego do końca 2013 r. Najczęściej samorządy tłumaczą wzrost zatrudniania nowymi zadaniami narzuconymi przez rząd. W administracji samorządowej pracuje ok. 250 tys. osób.

wak / czecho.pl

źródło: Protokół 12/11 KR RM

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.