Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 lutego 2012
  • wyświetleń: 3804

Kolejne pożary sadzy

W ciągu kilku ostatnich dni na terenie naszej gminy oraz sąsiedniej Bestwiny doszło do pięciu pożarów sadzy w kominie. Ostatnie tego typu zdarzenia strażacy odnotowali w niedzielę, w Zabrzegu przy ul. Ks. J. Londzina oraz w poniedziałek, w Bestwince przy ul. Sportowej. Od początku roku na terenie powiatu bielskiego (i miasta B-B) doszło już do 23 tego typu pożarów.

pożar
fot. Archiwum PSP


pożar
fot. Archiwum PSP


pożar
fot. Archiwum PSP


- Pożary te powstają na skutek zapalenia się nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych) sadzy, które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone przez kominiarzy. Niewątpliwie pożarom tym sprzyjają silne mrozy, gdyż aby utrzymać ciepło w domach, urządzenia ogrzewcze pracują na większych obrotach. Paląca się w wysokich temperaturach sadza bardzo często powoduje nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wychodzi na zewnątrz, powodując zapalenia materiałów na poddaszu, czy też w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach. Ponadto pęknięcie komina może być również przyczyną zaczadzenia - tłumaczy rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Patrycja Pokrzywa.

Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać śmieci i odpadów komunalnych, które wytwarzają duże ilości cząstek sadzy.

W przypadku pożaru sadzy należy powiadomić straż pożarną i wygasić ogień w piecu czy kominku. Należy zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie). Do czasu przyjazdu straży trzeba dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń. Nie wolno wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem. Po pożarze należy niezwłocznie wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).
Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina.

Przypominamy, że to na właścicielu budynku ciąży obowiązek wzywania firmy kominiarskiej. W przypadku pieców na paliwa stałe przewody kominowe powinny być czyszczone cztery razy w roku. Raz w roku uprawniony kominiarz musi wydać opinię dopuszczającą instalację kominową do użytku.

SK / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.