czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 lutego 2012
  • 21 lutego 2012
  • wyświetleń: 2981

Szkoła Zdrowego Widzenia

W dniu 21 lutego w Szkole Podstawowej w Janowicach na Podbeskidziu, o godz. 13.00 rozpoczęła się kampania profilaktyczno-edukacyjna "Szkoła Zdrowego Widzenia", dotycząca zasad zapobiegania krótkowzroczności u pierwszoklasistów. Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, pomysłodawca kampanii wraz z Krzysztofem Machą, dyrektorem ośrodka przebranym za Lwa Wicka, badała i uczyła dzieci zasad prawidłowego widzenia.

okulary, dziewczyna, kobieta, dziecko
Szkoła Zdrowego Widzenia w Bestwince


Według badań przeprowadzonych w Polsce, co trzecie dziecko rozpoczynające naukę w szkole ma zaburzenia widzenia, co piąte zaburzenia słuchu, a co czwarte mowy. Nieprawidłowe funkcjonowanie tych narządów zmysłów u dzieci jest przyczyną opóźnień w nauce - trudności z czytaniem, pisaniem, zaburzeń komunikacji, rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.*

"Szkoła Zdrowego Widzenia" to kampania profilaktyczno-edukacyjna, w czasie której wykonane będą badania przesiewowe wzroku u dzieci 6-7 letnich z klas pierwszych szkół podstawowych Podbeskidzia. Prowadzona będzie także edukacja w zakresie zasad prawidłowego widzenia i zapobiegania krótkowzroczności. Kampania będzie przebiegała w dwóch etapach. Od lutego do czerwca zbadani zostaną uczniowie z powiatu bielskiego, natomiast po wakacjach kampania obejmie szkoły wybranego miasta Podbeskidzia. Koniec wszystkich badań zaplanowano na grudzień 2012 r.

Cele kampanii to: wyselekcjonowanie grupy dzieci z zaburzeniami widzenia i poinformowanie rodziców o konieczności rozpoczęcia leczenia, edukacja nauczycieli i rodziców na temat prawidłowych warunków nauki korzystnych dla oczu, w tym szczególnie zwrócenie uwagi na zapobieganie coraz częściej występujących u dzieci i młodzieży krótkowzroczności, a także przeprowadzenie badań epidemiologicznych, które w tym rejonie dla dzieci nie były dotychczas przeprowadzane.

- Niedowidzenie to obecnie problem całego świata. Na Światowym Zjeździe Okulistycznym w Abu-Dabi w 2012 roku była nawet odrębna sesja poświęcona badaniom przesiewowym i leczeniu niedowidzenia. Do naszej poradni okulistyczno-dziecięcej, którą uruchomiliśmy w ubiegłym roku zgłasza się wiele dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które nigdy nie miały wykonanych badań wzroku. Ponieważ dzieci to nasza przyszłość, a tylko wczesne leczenie niedowidzenia zapewni im prawidłową ostrość wzroku na całe życie, postanowiliśmy zbadać jak widzą pierwszoklasiści z Podbeskidzia. - mówi Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki i pomysłodawca kampanii.
Badania będą wykonywane przez wykwalifikowany i doświadczony personel Kliniki Okulus. Badane będą dzieci, których rodzice wyrazili na to zgodę. Każda szkoła biorąca udział w akcji na koniec projektu zostanie odznaczona certyfikatem "Szkoły Zdrowego Widzenia".

W inauguracji udział wzięli: Senator RP Rafał Muchacki Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia oraz Renata Franasik, członek zarządu powiatu bielskiego, odpowiedzialna za oświatę w powiecie bielskim.

Organizatorem "Szkoły Zdrowego Widzenia" jest Klinika Okulus od lat działająca na terenie Bielska-Białej. Pomysłodawcą kampanii jest kierownik medyczny dr n. med. Iwona Filipecka, specjalista chorób oczu, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki.

aka / czecho.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.