Wiadomości

  • 18 lutego 2012
  • wyświetleń: 3891

Sprowadzą Polaków z Kazachstanu

Rodzinę repatriantów z Kazachstanu chce sprowadzić do Czechowic- Dziedzic burmistrz. - W tym roku oddamy do użytku 5 mieszkań komunalnych. Jedno chcemy przeznaczyć dla polskiej rodziny ze Wschodu - powiedział Radiu Bielsko Marian Błachut.

Burmistrz Marian Błachut
Burmistrz Marian Błachut zapowiedział pomoc dla Polaków ze Wschodu. · fot. czecho.pl


- Co roku dostaję kilka takich listów z prośbą o pomoc w osiedleniu się w naszym kraju - wyjaśnia burmistrz. Ma już konkretną rodzinę. - Wysłali mnóstwo pism do wielu miast i miejscowości, na razie bez reakcji - mówi Błachut.

We Wrocławiu studiuje syn, pismo do urzędu wysłali jego rodzice. Ze względu na bark mieszkań, temat był odłożony. - Będę chciał też pomóc tym ludziom w znalezieniu pracy. Oboje są po 50-tce, nie będzie to łatwe, ale liczę na wsparcie czechowickich przedsiębiorców - mówi burmistrz.

Mieszkania komunalne powstaną w budynku przy ul. Łukasiewicza. Ok. 250 m kw. powierzchni nieodpłatnie przekazała gminie spółka "Lotos". Czechowicka gmina pozyskała 140 tys. zł z Banku Gospodarstwa Krajowego na adaptację tych lokali. To ok. 40 proc. wartości całej inwestycji. - Dostaliśmy prezent od spółki "Lotos", teraz zdobyliśmy dofinansowanie na adaptację pomieszczeń, stąd pomysł aby pomóc Polakom, którzy chcą wrócić do ojczyzny - dodaje burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Będzie to druga rodzina repatriantów ze Wschodu, która zamieszka w czechowickiej gminie. 10 lat temu udzielono podobnej pomocy rodzinie z Kazachstanu.

aka / czecho.pl

źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.