Wiadomości

  • 22 lutego 2012
  • wyświetleń: 2617

Konferencja - opieka paliatywna

17 lutego w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja dotycząca opieki paliatywnej, którą swoim patronatem objęli Burmistrz Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.

opieka paliatywna
Konferencja na temat opieki paliatywnej · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Nasza Rodzina" oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Salus".

Uczestnicy konferencji mieli także okazję do wysłuchania prelekcji na temat opieki paliatywnej, wygłoszonej przez dr Jadwigę Pyszkowską - Wojewódzkiego Konsultanta Opieki Paliatywnej i niewątpliwy autorytet w dziedzinie opieki paliatywnej. Zaproszenie na spotkanie zostało adresowane głównie do pracowników służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarek oraz innych osób zainteresowanych problematyką opieki paliatywnej.

Witając przybyłych gości Burmistrz Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny przypomnieli jak ważne jest objęcie chorego oraz jego rodziny kompleksową opieką w czasie długotrwałej, nieuleczalnej choroby. Jak ważne jest okazanie zrozumienia i serca cierpiącej osobie oraz udzielenie wsparcia całej rodzinie. Włodarze miasta wyrazili swoją wdzięczność dla personelu NZOZ-u Salus, za tak trudną pracę, która jest niemalże służbą drugiemu człowiekowi.

Dr Jadwiga Pyszkowska nie kryła zadowolenia, że temat opieki paliatywnej w Czechowicach-Dziedzicach jest rozumiany i pogłębiany. Pani doktor przypomniała uczestnikom konferencji czym jest opieka paliatywna jako dziedzina medycyny. Opieka paliatywna obejmuje leczenie i opiekę nad nieuleczalnie chorymi, którzy znajdują się w okresie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób chorych.

Kiedy nie można wyleczyć choroby można łagodzić jej objawy, eliminować ból oraz objąć chorego i jego rodzinę wsparciem psychicznym i duchowym. Doktor Pyszkowska podkreślała, że obowiązkiem lekarza jest towarzyszyć pacjentowi do końca jego życia, również wtedy kiedy staje się jasne, że pacjenta nie można wyleczyć. Jeśli lekarz sądzi, że jest uzdrowicielem, to jest w błędzie tłumaczyła prelegentka sens leczenia objawowego.

W naszym mieście opieka paliatywna działa od 2001 roku. Początkowo kontrakt z Kasy Chorych obejmował dwóch pacjentów miesięcznie. Obecnie NZOZ Salus miesięcznie opiekuje się 25 pacjentami z czego 19 pacjentów jest refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do dnia dzisiejszego pod opieką Zakładu było 652 pacjentów.

Działalność NZOZ Salus wspiera Stowarzyszenie "Nasza Rodzina" powołany przez pracowników NZOZ-u Salusa oraz pracowników szkół. Działalność tego Stowarzyszenia objął patronatem Burmistrz Czechowic-Dziedzic. Stowarzyszenie zajmuje się dziećmi osieroconymi przez pacjentów oraz chorymi w żałobie.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.