czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 lutego 2012
  • wyświetleń: 5447

Psia Edukacja w ZSS nr 4

W piątek 17 lutego w Zespole Szkół Specjalnych Nr 4 w Czechowicach- Dziedzicach gościł pies "Largo" wraz ze swoimi opiekunami i trenerami.

Tomasz Wójcik - trener i przewodnik psa Largo wymienił sytuacje, które mogą sprowokować agresję u zwierzęcia. Bywa, że dzieci ciągną psa za ogon, zabierają mu miskę albo w inny sposób przeszkadzają w jedzeniu, na przykład siadając na nim. Winni często są rodzice, którzy na co dzień nie zwracają uwagi na zachowanie dziecka wobec psa.

Psia Edukacja w ZSS nr 4 · fot. Agnieszka Szewczulak


Rzecznik Praw Dziecka wzywał o podjęcie działań zapobiegających pogryzieniom przede wszystkim dzieci. Między innymi temu ma służyć projekt "Bezpieczny pies - bezpieczne dziecko".

W ramach konkursu "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń" do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 zaproszono przewodników wraz z psem. Zajęcia zostały podzielone na dwa bloki tematyczne: bezpieczeństwo i opieka.

Trenerzy pracujący z psami na co dzień uświadamiają dzieciom, że kontakty z psem mogą być bezpieczne i korzystne, ale tylko gdy przestrzega się pewnych zasad. Zamiarem przewodników jest też uzmysłowienie, że również właściwa socjalizacja psa i opieka nad nim mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo, są też obowiązkami każdego właściciela.

Zajęcia to warsztaty, w których dzieci brały aktywny udział. Dowiedziały się:
- jak rozpoznać nastrój psa, kiedy można, a kiedy nie wolno dotykać psa, jak bezpiecznie witać się z psem, jak uchronić się przed pogryzieniem przez obcego psa, jakich sytuacji unikać w kontakcie z psem, jak się zachować w razie ataku psa,
- czego potrzebuje pies, by był szczęśliwym i bezpiecznym towarzyszem, ile czasu trzeba poświęcić psu, dlaczego wychowanie psa jest niezbędne, jakich akcesoriów potrzeba do opieki nad psem, jakie obowiązki ma właściciel psa, czy każdy może mieć psa, czy każdy pies ma takie same potrzeby.

Większość niezbędnej wiedzy przekazano podczas zabawy w ten sposób, aby zachęcić dzieci do zgłębiania tematu relacji z psami. W czasie zajęć zwłaszcza najmłodsze dzieci mocno przeżywały kontakt ze zwierzęciem, chętnie go karmiły oraz głaskały.

Ilona Barańska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.