czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 lutego 2012
  • wyświetleń: 4699

Szkoła nr 4 wygrała pracownię

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach wygrała pracownię komputerową o wartości 22.800 złotych w ogólnopolskim konkursie "20-lecie HP Polska".

komputer
Szkoła Podstawowa nr 4 wygrała w konkursie pracownię komputerową · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


komputer
fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


We wrześniu szkoła zaczerpnęła z internetu informację, że organizowany jest konkurs z okazji 20-lecia obecności firmy Hewlett-Packard na polskim rynku, który adresowany był do szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie kraju. Nagrodami w konkursie było 20 pracowni informatycznych dla laureatów.

Dyrektor szkoły Urszula Polaczek zachęciła nauczycieli do udziału w konkursie, który polegał na zaproponowaniu przez szkołę gotowych, kompleksowych rozwiązań wykorzystania pracowni informatycznej, promującej e-szkołę oraz sposobów uczenia dzieci jak zdobywać wiedzę i selekcjonować informacje. Ważne było także zawarcie w projekcie wizji e-edukacji i planów związanych z jej realizacją na przyszłość oraz wyjście poza obszar wybranych przedmiotów oraz przyczynienia się do stworzenia i podtrzymania w szkole wspólnoty uczniów, nauczycieli i rodziców. Dodatkowym zadaniem, oprócz opracowania projektu wykorzystania nowoczesnej pracowni informatycznej w e-edukacji było ułożenie haseł reklamujących firmę HP.

Projekt opracowały - Maria Sikora - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, prowadząca również zajęcia komputerowe w klasach I-III, niezwykle twórczy i poszukujący dydaktyk oraz Katarzyna Zawiła - nauczycielka języka angielskiego w klasach IV-VI, administrator szkolnej strony internetowej, która została utworzona w 2010 r. Obie nauczycielki od kilku lat realizują w szkole europejski program współpracy szkół w ramach e-Twinning, zdobywając odznaki jakości dla realizowanych corocznie ciekawych projektów edukacyjnych. Pomysłodawcą hasła reklamowego dla firmy HP była osobiście Dyrektor szkoły.

Przygotowane przez szkołę materiały konkursowe znalazły uznanie jury, które w dniu 17. października dokonało oceny i wyłoniło laureatów. List gratulacyjny z informacją o wynikach konkursu został przesłany na ręce dyrektora szkoły. Jury konkursowe działało w składzie Maciej Osuch - Doradca Rzecznika Praw Obywatelskich i Społeczny Rzecznik Praw Ucznia, Ewa Tomasiewicz - Szefowa redakcji Serwisów Edukacyjnych Gazety Wyborczej, Józef Orzeł - Wiceprezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie oraz Paweł Czajkowski - Prezes Zarządu HP Polska.

Równolegle w szkole rozpoczęto remont pracowni komputerowej. Ze środków budżetowych szkoły wykonano remont instalacji elektrycznej, oświetleniowej i sieci komputerowej w pracowni. Wymalowano ściany, odnowiono posadzkę parkietową. Ze środków Rady Rodziców zostały wykonane meble. Pozyskano także nowe krzesła dla uczniów tak, że obecnie pracownia komputerowa ma 20 stanowisk. 10 komputerów pozostało z dotychczasowej pracowni (projekt MEN 2004), kolejne 10 odrębnie działających stanowisk wchodzi w skład nowej terminalowej pracowni - wygranej w konkursie HP. W ten sposób szkoła spełnia zatem wymagania nowoczesnej edukacji komputerowej zgodnie z założeniem "1 uczeń - 1 komputer".

W skład nagrody w konkursie "20 lat HP" wchodzi darowizna - sprzęt o wartości 19.411 zł i oprogramowanie o wartości 3.398 zł.

Pozyskany sprzęt to m. in. jednostka centralna HP Multiseat, 10 myszy optycznych HP, 10 klawiatur HP, 11 monitorów HP, 10 urządzeń do uproszczonego współdziałania komputerów, 10 zestawów słuchawkowych stereo HP Business Headest, 1 notebook HP ProBook dla nauczyciela.

W ramach otrzymanego oprogramowania sa m. in. pakiet eduROM Matematyka dla klas 4-6, "Na ratunek Planecie" - gra edukacyjna dla klas 4-6, EuroPlus + Angielski dla Nastolatków (9-13 lat), eduSensus MatŚwiat - terapia pedagogiczna oraz pakiet kursów internetowych Multi Wiedza.pl, w skład którego wchodzi zestaw kursów przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych: "Lód" - test szóstoklasisty, "Krople wody" - test szóstoklasisty oraz "Interpunkcja dla każdego" - kurs internetowy z zasad polskiej interpunkcji.

Ponadto nauczyciel informatyki został zaproszony i uczestniczył w bezpłatnym dwudniowym szkoleniu z zakresu obsługi otrzymanego sprzętu w Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej w Poznaniu.

Dla społeczności szkolnej wygrana to wielka satysfakcja. Nie tylko dlatego, że zaproponowane nowoczesne rozwiązania w e-edukacji są cenne i wpłynie na podniesienie jakości pracy szkoły, ale także poprzez fakt, iż pozyskano sprzęt i programy edukacyjne o dużej wartości finansowej, których zakup byłby trudny ze względu na ograniczone możliwości finansowe szkoły.

Dzięki pozyskanej darowiźnie gromadzone na sprzęt komputerowy środki zostały przeznaczone na modernizację istniejącej pracowni, która była ostatnią szkolną salą wymagającą kompleksowego remontu. W planach na przyszłość szkoła ma zakup urządzeń pozwalających na korzystanie w szkole z bezprzewodowego internetu i wyposażenie każdej sali lekcyjnej w komputer, by umożliwić nauczycielom prowadzenie zajęć z wykorzystaniem e-dydaktyki i bieżącego dokumentowania osiągnięć uczniów w ramach dziennika elektronicznego, a także zakup tablicy interaktywnej.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.