czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 marca 2012
  • wyświetleń: 2144

Co z współpracą z Słonimiem?

Słonim to jedno z czterech miast partnerskich Czechowic-Dziedzic. Radny Zygmunt Mizera zainteresował się tym jak wygląda obecnie współpraca z tym miastem.

Słonim - kościół pw. św. Andrzeja
Słonim - kościół pw. św. Andrzeja · fot. wikipedia.org


- W ostatnich latach kontakty pomiędzy obu miastami przyjęły kurtuazyjny charakter. Warto zastanowić się nad reaktywowaniem wymiany naszej młodzieży w czasie wakacji. Od paru lat nie bierze się tego kontaktu pod uwagę - twierdzi radny Mizera. Stąd też jego prośba do burmistrza, aby coś w tym zakresie zrobić. Radny zadeklarował, że może być w tej sprawie emisariuszem.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut tłumaczy, że podejmowane były próby wznowienia kontaktów, zapraszano kilka razy przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi ze Słonimia na uroczystości w naszej gminie. - Do współpracy potrzeba dwóch stron. Bez poparcia władz zwierzchnich i chęci podejścia do tematu nie uda się zacieśnić współpracy - tłumaczył radnym burmistrz Błachut.

Pierwsze kontakty Czechowic-Dziedzic ze Słonimiem na Białorusi nawiązano poprzez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". W marcu 1996 r. w Czechowicach-Dziedzicach zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy obu miastami, które polegało m.in. na wakacyjnej wymianie grup dzieci i młodzieży, jak również na utrzymywaniu kontaktów ze Związkiem Polaków na Białorusi.

Nasze miasto ma podpisane umowy o współpracy z miastami: Hiddenhausen, Orlova i Zilina.

nan / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.