Wiadomości

  • 18 marca 2012
  • wyświetleń: 3843

Konkurencja na śląskich torach?

Czy po śląskich torach zaczną jeździć pociągi zagranicznej konkurencji? Niewykluczone. Rozwiązania coraz gorszej sytuacji w transporcie szynowym szuka marszałek śląski. Sytuacja może zmienić się w przyszłym roku.

Dodatkowe pociągi na Wielkanoc
Czy pociągi Przewozów Regionalnych zostaną zastąpione przez Arrivę?


Adam Matusiewicz mówi już otwarcie o tym, że ma dość Przewozów Regionalnych, do których samorząd z roku na rok dopłaca coraz więcej - a spółka i tak tnie kolejne połączenia. Zarząd województwa ogłosi w maju pierwszy otwarty przetarg na obsługę kilkunastu linii kolejowych w regionie.

Będą mogli zgłosić się wszyscy chętni, nawet firmy z zagranicy. Poszerzenie oferty to tylko jeden z celów. Samorząd województwa liczy, że wprowadzenie nowego gracza na śląskie tory pozwoli zaoszczędzić i obniżyć koszty transportu kolejowego.

Kto może znaleźć się wśród potencjalnych chętnych? Najczęściej wymienia się Arrivę, prywatnego przewoźnika należącego dziś w większości do Deutsche Bahn, który już piąty rok wozi pasażerów w województwie kujawsko-pomorskim. Przetarg będzie otwarty, więc będą mogły przystąpić do niego także Przewozy Regionalne oraz Koleje Śląskie.

Województwo przygotowuje właśnie szczegółowe zapisy, które znajdą się w przetargu na obsługę linii.

aka / czecho.pl

źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.