![[FOTO] Wielka demolka w centrum Czechowic-Dziedzic. Polsat kręci "Nasz nowy dom"](https://img.czecho.pl/ib/4c6ad80aa7371269f6480fe25c52dd46/12/2023/11/ekipa_programu_nasz_nowy_dom_w_czechowicach_dziedzicach_29_11_1023_aed2.jpg)
Reklama
Wiadomości
- 25 marca 2012
- wyświetleń: 3187
Gaszą pożar za pożarem
W piątek strażacy trzykrotnie interweniowali na terenie Kaniowa gasząc pożary traw. W czwartek paliło się w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Radosnej i Węglowej, a w Ligocie przy ul. Śródrzecznej.
.jpg)
- Ten rok należy do rekordowych jeśli chodzi o wyjazdy do pożarów suchych traw. Utrzymuje się moda na bezmyślne podpalanie wszystkiego, co porośnięte jest usychającą trawą. Za ponad 94 proc. przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek - mówią strażacy.
Apelują o rozwagę. Wypalanie pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach, torfowiskach, nieużytkach, w rowach i na pasach przydrożnych jest zabronione. Kodeksu wykroczeń mówi o karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić do 5000 zł.
Podczas pożarów traw dochodzi ponadto do powstania wielu niebezpiecznych zjawisk. Od palącego się poszycia gleby zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia.
Wiatr powoduje bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru, który często przenosi się na zabudowania mieszkalne, gospodarcze oraz lasy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Powstające podczas pożaru duże zadymienie jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia z uwagi na możliwość zaczadzenia, a ponadto powoduje zmniejszenie widoczności na drogach co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.
Wypalanie traw zabija zwierzęta. Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie). Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.
Pożary wzniecone podpaleniem traw są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów, doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody.
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
ZOBACZ TAKŻE

[FOTO] Powalone drzewa i zerwana elewacja. Liczne interwencje strażaków w związku z wiatrem

Nocna akcja strażaków w fabryce przy ul. Legionów. Doszło do pożaru pieca emalierskiego

[FOTO] Interwencja strażaków przy ulicy Zamkowej. Ogień pojawił się w piwnicy

[FOTO] Pożar budynku gospodarczego przy ul. Świerkowickiej. Ogniem była objęta także słoma

Groźna sytuacja przy ul. Legionów. Doszło do rozszczelnienia butli z gazem
