czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 9 kwietnia 2012
  • 10 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 3774

Bociany czekają na nowe M1

W naszej gminie, szczególnie w Ligocie i Bronowie, jest kilkadziesiąt bocianich gniazd. Wiele z nich wymaga remontu. Zniszczenia często są tak duże, że zagrażają bezpieczeństwu zarówno dorosłych ptaków jak i piskląt.

Reklama

bocianie gniazdo
Bociany przynoszą szczęście... dlatego zdarza się, że sami przygotowujemy słupy z platformami dla nowych lokatorów. · fot. SK


Dlatego do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach wpłynął wniosek z Czechowic-Dziedzic o remont bocianich gniazd. Jednak, aby znalazły się na ten cel pieniądze projekt musi wesprzeć Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Z końcem listopada ze środków własnych RDOŚ w Katowicach wykonał modernizację pięciu gniazd bociana białego. W Drużykowej, Olbrachcicach i Dąbrowie Górniczej ptaki dostały w prezencie nowe słupy z platformami, w Leśniakach zajęto się gałęziami utrudniającymi dostęp do gniazda, a w Czechowicach - Dziedzicach bocianie mieszkanie zostało gruntownie wyremontowane.

Obecnie urząd planuje realizację projektu, w ramach którego prace konserwacyjne przeprowadzone zostałyby na szeroką skalę na obszarze całego województwa.

- Chcielibyśmy objąć działaniami jak największą liczbę miejsc - mówi Jolanta Prażuch, Regionalny Konserwator Przyrody w Katowicach - dlatego będziemy zwracać się do gospodarzy gmin z prośbą o przekazanie nam informacji na temat potrzeb. Jesteśmy zainteresowani każdą precyzyjną informacją o gnieździe wymagającym remontu. Liczebność bocianów na danym terenie zależna jest m.in. od liczby i stanu ich gniazd, a z badań przeprowadzonych w roku 2004 wynika, że w naszym województwie szacuje się ją na 724 pary. Stanowi to niestety jeden z najniższych wyników w skali kraju.

Bocian biały jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymagającym ochrony czynnej, czyli takiej w którą zaangażowany jest człowiek. Występowanie tego gatunku jest zresztą w specyficzny sposób związane z człowiekiem. Gniazduje wyłącznie w pobliżu ludzkich siedzib, a nawet bezpośrednio w ich obejściu.

Ranny bądź osłabiony potrzebuje ludzkiej pomocy, ponieważ bez niej nie ma w zasadzie szans przeżycia. W naszym województwie 40 proc. bocianich gniazd znajduje się na drzewach, pozostałe na kominach, słupach energetycznych, a także na specjalnie przygotowanych platformach. Bardzo często sama lokalizacja stanowi zagrożenie dla ptaków. Słupy energetyczne czy rozsypujące się kominy nie dają gwarancji bezpieczeństwa, szczególnie młodym osobnikom. Dodatkowym zagrożeniem są znoszone do gniazda śmieci. Dlatego tak istotne jest, aby w każdy zauważonym przypadku reagować.

Z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach można kontaktować się pod numerem tel. 32 20 77 801. Informacje na temat gniazd wymagających remontu (z podaniem dokładnej lokalizacji) można przesyłać również na adres: damian.czechowski.katowice@rdos.gov.pl.

SK / czecho.pl

źródło: RDOŚ Katowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.