czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 listopada 2004
  • wyświetleń: 1378

Uczczeni legioniści

W czwartek, 11 listopada, odsłonięto tablicę pamiątkową czynu legionowego mieszkańców Czechowic-Dziedzic i sąsiednich miejscowości Śląska Cieszyńskiego. W Izbie Regionalnej Miejskiego Domu Kultury można oglądać również rocznicową wystawę poświęconą legionistom.

Dziewięćdziesiąt lat temu spod restauracji Jana Stryczka do Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego wyruszyło 40 ochotników z dziedzickiej Polowej Drużyny Sokoła. Podczas obchodów tegorocznego Święta Niepodległości na budynku, sprzed którego wymaszerowali późniejsi legioniści, została powieszona pamiątkowa tablica. Ta, która znajdowała się tam do tej pory zawierała kilka błędów. - Inna była liczba ochotników, data wymarszu.

Kolejną nieprawdą było całkowite zignorowanie "Sokoła", mającego w tym fakcie wyłączny udział i zastąpienie go Związkiem Strzeleckim - wyjaśnia Erwin Woźniak, kustosz Izby Regionalnej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. To głównie dzięki inicjatywie grupy miłośników miejscowej historii na budynku pojawiła się nowa tablica. Miejsce to zostało również uprzątnięte, dotąd było mało reprezentatywne. Poniżej starej, pamiątkowej tablicy znajdowała się skrzynka gazowa.

Więcej, czytaj w papierowym wydaniu Echa

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.