czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2012
  • 24 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 9191

Kopalnia Silesia: rusza wydobycie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

W poniedziałek 23 kwietnia w czechowickiej kopalni Silesia rusza wydobycie węgla! To ważny dzień dla zakładu, któremu jeszcze nie tak dawno groziło zamknięcie - czytamy w "Polsce. Dzienniku Zachodnim".

Reklama

Większe złoża kopalni Silesia
Kopalnia Silesia


- Wydobycie węgla jest następstwem decyzji dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, który kilka dni temu wydał zgodę na oddanie do ruchu ściany o numerze 160 - informuje Ewa Szpejna, dyrektor Departamentu Komunikacji i Public Relations Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

W połowie 2006 r. w kopalni wstrzymano tzw. roboty przygotowawcze, a więc przestano pozyskiwać węgiel. Jej ówczesny właściciel, Kompania Węglowa, dążył do zamknięcia Silesii.

Protestowały przeciwko temu załoga zakładu górniczego oraz środowiska związkowe. W 2009 r. pracownicy kopalni założyli spółkę pod nazwą Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Po ogłoszeniu przez KW trzeciego przetargu na sprzedaż kopalni (dwa wcześniejsze nie doszły do skutku), PG Silesia wspólnie z czeskim koncernem energetycznym EPH Holding złożyły ofertę jej zakupu.

Końcem 2010 r. Silesia stała się prywatną kopalnią. W ciągu kilkunastu miesięcy zagraniczny koncern, który jest większościowym udziałowcem, zainwestował w kopalnię przeszło 108 milionów euro.

Teraz, wraz ze wznowieniem wydobycia, rozpoczyna ona swoje drugi życie. - Rozruch próbny mamy już za sobą. Teraz będziemy stopniowo przeciskać się przez ścianę - tłumaczy Szpejna. Dodaje, że zanim prace ruszą pełną parą, muszą sprawdzić jeszcze wszystkie maszyny, urządzenia i systemy.

W 2010 r. w Silesii pracowało tylko około 740 osób, bo od 2006 r. większa część załogi przeszła do innych kopalń lub na emerytury. Teraz Silesia znów zatrudnia ponad 1500 ludzi, a do końca tego roku ma powstać 300 nowych miejsc pracy.

aka / czecho.pl

źródło: Polska. Dziennik Zachodni

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj