czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 maja 2012
  • wyświetleń: 2633

Zagłosuj na projekty ZOPO

Zespół Programowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie wysoko ocenił pokazy popularnonaukowe zgłoszone przez Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach i zakwalifikował naszą gminę do udziału w 16. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Konkursowe pokazy doświadczalne promujące Czechowice-Dziedzice - "Miasto z zapałem" zostaną zaprezentowane w Warszawie 12 maja na największym w Europie spotkaniu plenerowym młodych naukowców przez grupę uzdolnionych gimnazjalistów w składzie: Patryk Figiel, Dominik Gracjas, Grzegorz Herok - Gimnazjum Publiczne nr 1 oraz Wojciech Szostek, Dawid Witko i Krzysztof Zuber - Gimnazjum Publiczne nr 3. Autorami eksperymentów są nauczycieli chemii Barbara Michałek-Piernik oraz Dariusz Czechowski.

Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie "Eksperymentuj z energią", w którym internauci wybiorą najciekawszy pomysł na prezentację naukową zgłoszoną przez Wystawców 16. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji na stronie www.pikniknaukowy.pl. Plan usytuowania namiotów - legenda nr 44 - Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach - Dziedzicach, Program - namiot 44 - Wariacje z zapałem oraz Sztuczny zachód Słońca oraz kolory tęczy.

Głosowanie trwa do 10 maja - wystarczy kliknąć "głosuj" przy Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach!

Krótki opis zakwalifikowanych pokazów z naszej gminy:

Wariacje z zapałem
Prezentowane zjawisko: wytworzenie i samozapłon chmury pyłu mącznego, pyłu waniliowo-kakaowego i pyłu węglowego

Krótki opis pokazu: Prezentacja wytworzenia chmury pyłowej pyłu mącznego, pyłu kakaowo-waniliowego oraz pyłu węglowego, a następnie samozapłon w mieszance palnej przez intensywne, lokalne dostarczenie energii. Bodźcem efektownego zapłonu wymuszonego będzie otrzymany wcześniej płomień.

Sztuczny zachód Słońca oraz kolory tęczy
Prezentowane zjawisko: załamanie, odbijanie i rozszczepianie światła.

Krótki opis pokazu: W eksperymencie pokazane będzie, że światło składa się z wielu kolorów tęczy, czyli z widma. Na modelu doświadczalnym zostanie również przedstawiona zależność zmiany koloru nieba od pozycji Słońca. Do pokazu zostanie wykorzystany również heliograf, który pozwoli na uzyskanie temperatury zapłonu kilku substancji oraz na zbadanie czasu nasłonecznienia i czasu zachmurzenia w ciągu dnia.

aka / czecho.pl, źródło: ZOPO Czechowice-Dziedzice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.