czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 maja 2012
  • wyświetleń: 2137

Dzień Ziemi w gimnazjach

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi oraz Dnia Ziemi obchodzonego w tym roku w Polsce pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich" młodzież gimnazjalna uczestniczyła w wyjazdowych warsztatach ekologicznych.

Centrum Edukacji Technicznej w Goczałkowicach
Gimnazjaliści w Centrum Edukacji Technicznej w Goczałkowicach · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


W programie warsztatów znalazło się zwiedzanie i zapoznanie z podstawą profilu produkcyjnego miejscowego zakładu urządzeń techniki słonecznej Hewalex, zajęcia w nowoczesnej stacji meteorologicznej nastawionej na pomiar i analizę parametrów mających wpływ na możliwości pozyskania energii odnawialnej z wiatru, wody i słońca w Centrum Edukacji Technicznej w Goczałkowicach oraz zwiedzanie części ogrodowej i poznania podstaw bioróżnorodności w Centrum Ogrodniczym - Ogrody Kapiasa w Goczałkowicach.

W wybranych zajęciach warsztatowych z gimnazjalistami uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny. Opiekę na grupami uczniów z Gimnazjum Publicznego nr 1 oraz Gimnazjum Publicznego nr 3 sprawowali Iwona Bierońska, Magdalena Kozłowska, Barbara Michałek-Piernik, Mirella Sierek, Barbara Świerkot oraz Barbara Zielińska.

W Centrum Edukacji Technicznej, które znajduje się przy wejściu na tamę w Goczałkowicach można zobaczyć modele kopalni węgla kamiennego, rafinerii ropy naftowej oraz dzięki interaktywnym modelom poznać działanie turbiny wiatrowej, elektrowni wodnej, baterii oraz kolektorów słonecznych.

To miejsce, w którym można uczestniczyć w interesujących zajęciach lekcyjnych, skorzystać z nowoczesnego sprzętu do obserwacji i pomiarów meteorologicznych, samodzielnie ocenić warunki pogodowe, dowiedzieć się jak zbudowana jest rakieta kosmiczna Merkury 3 i założyć replikę skafandra astronautycznego amerykańskiej agencji aeronautyki i przestrzeni kosmicznej NASA a nade wszystko przekonać się, że technika wcale nie jest taka straszna.

Uczniowie podczas zajęć warsztatowych dowiedzieli się, że na Jeziorze Goczałkowickim znajduje się nowoczesna stacja meteo, zasilana ogniwami słonecznymi. Instalacja stacji "na wodzie" była możliwa dzięki staremu bunkrowi, którego nie wysadzono w trakcie budowy zbiornika goczałkowickiego.

W cyklu jesiennym, w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi w przedmiotowych warsztatach ekologicznych pod opieką Joanny Ryfczyńskiej-Moc Anety Pietrzyk oraz Damiana Gawełek uczestniczyli uczniowie gimnazjum z Zespołu Szkół w Ligocie, a w maju na przedmiotowe zajęcia pojadą gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Zabrzegu.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi oraz całorocznej pracy uzdolnionych gimnazjalistów będzie wyjazd naukowy 12 maja do Warszawy na Piknik Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którego tematem przewodnim jest również Energia.

aka / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.