czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 lipca 2012
  • wyświetleń: 3623

Dzień Dobrych Uczynków w GP 2

VIII Dzień Dobrych Uczynków w Gimnazjum Publicznym nr 2, tradycyjnie już, trwa przez cały rok. 19 maja poszerzamy zakres naszych działań o akcje jednorazowe, które być może wejdą do naszego kalendarza na stałe.

Reklama

Podobnie, jak w latach poprzednich przez cały rok szkolny bardzo intensywnie uczestniczymy w akcjach ekologicznych zbierając baterie, puszki i nakrętki. Dbając o środowisko czynimy wiele dobra dla ludzi, a w szczególności dla chorych dzieci. Zebrane nakrętki (prawie tona) przekazaliśmy rodzinom Oli, Tymka i Mateusza. Dzieciaki chorują na nieuleczalną chorobę - mukowiscydozę. Za zarobione ze sprzedaży nakrętek pieniądze rodzice mogli kontynuować kosztowne leczenie, zakupić potrzebny sprzęt do codziennej pielęgnacji i rehabilitacji.

Dzień Dobrych Uczynków w GP 2 · fot. Urszula Jakubiak


Dzięki nam na wysypisko nie trafiło prawie 300 kg baterii i ponad 200 kg puszek. Zbieramy również bezcenny surowiec, jakim jest makulatura. W naszej szkole osiągamy imponujące wyniki zbiórki. W tym roku zebraliśmy prawie 4 tony tony.

Nasze dobre uczynki skierowane są jednak przede wszystkim do ludzi potrzebujących dobrego słowa, wsparcia , a czasami tylko naszej obecności. W tym roku postanowiliśmy wywołać uśmiech na twarzy małych pacjentów Szpitala Pediatrycznego w Bielsku- Białej. Właśnie dla nich zebraliśmy w szkole mnóstwo kolorowych pluszaków, puzzli, gier planszowych, książeczek i samochodzików. Aby dodać im sił w walce z chorobami wręczyliśmy im nasze życzenia, który zawisły na ścianach świetlicy w szpitalu.

Również całoroczne działania skierowane są do zwierząt, których los nigdy nie był nam obojętny. Pod koniec maja przedstawiciele naszej młodzieży wybrali się do schroniska dla bezdomnych zwierząt "Reksio" w Bielsku - Białej. Kasia, Sławek, Ola i Sandra zawieźli dary dla psów i kotów zebrane przez uczniów. Akcja ta była naszą kolejną, gdyż nasza szkoła przystąpiła do znanej wszystkim, a nagłośnionej przez media działalności pod tytułem "Zwierzęta są jak ludzie -czują".

W tym roku postanowiliśmy zrobić też coś dla siebie, a właściwie dla naszej szkoły. W piątek 18 maja zabraliśmy się za porządkowanie przyszkolnych skalniaków oraz otoczenia przed wejściem do szkoły. Wypowiedzieliśmy wojnę wszystkim chwastom zabierając się z zapałem do ich likwidowania.

Przez cały rok szkolny współpracowaliśmy z fundacją "Dziewczynka z zapałkami". 64 wolontariuszy pełniło weekendowe dyżury w sklepie "Dziedzic". Pomagając przy pakowaniu zakupów i sprzedając bajkowe zapałki uczniowie zebrali na rzecz fundacji ponad 9.000 zł. Cieszymy się , że mogliśmy również w taki sposób pomóc potrzebującym dzieciom.

Pomagając innym nigdy nie zapominamy o naszych koleżankach i kolegach , którzy są w trudnej sytuacji życiowej, bądź materialnej. Dla nich właśnie już od 14 lat organizujemy świąteczne kiermasze charytatywne. Na zajęciach w świetlicy wykonujemy mnóstwo kartek , ozdób świątecznych , przedmiotów dekoracyjnych i oferujemy je do sprzedaży rodzicom, nauczycielom i uczniom z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocny. Zarobione w ten sposób pieniądze zostają przeznaczone na zakup paczek świątecznych.

W ciągu roku szkolnego uczestniczymy jeszcze w innych akcjach charytatywnych , np. : zbieramy pieniądze dla Fundacji "Dr Clown", wspieramy finansowo "Górę grosza" i "Gorączkę złota". Bardzo aktywnie angażujemy się również w realizację kampanii "Pola Nadziei" oraz akcję pisania listów organizowaną przez Amnesty International.

Młodzież naszej szkoły poprzez opisane działania , ale również poprzez te, które wynikają z codziennego życia ciągle utwierdzana jest w przekonaniu, że warto być dobrym. Pragniemy , aby bliska była im myśl Kardynała Stefana Wyszyńskiego "Człowiek nie rozwinie w pełni swojego człowieczeństwa i swej osobowości, jeśli będzie tylko myślał dobrze i pragnął dobrze, a nie będzie czynił dobrze".

Urszula Jakubiak

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.