czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 28 czerwca 2012
  • 29 czerwca 2012
  • wyświetleń: 5198

Gmina będzie odzyskiwać biogaz

- Rozpoczynamy historyczną inwestycję, wartą prawie 260 mln zł - mówi Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic. Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej rozpoczyna projekt "Regulacja gospodarki wodno- ściekowej w gminie Czechowice-Dziedzice", na który pozyskano ponad 130 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

Reklama

kanalizacja
Inwestycja jest warta około 260 milionów złotych


- To jest nasz 2-letni cały budżet. My na inwestycje przeznaczamy z naszego budżetu ok. 20 mln zł rocznie, tu mamy do wydania 13 razy więcej pieniędzy - mówi burmistrz Błachut.

Inwestycja będzie realizowana w centrum i dzielnicy południowej Czechowic-Dziedzic oraz w sołectwach: Zabrzeg i Ligota. W ramach projektu powstanie ponad 120 km sieci kanalizacji sanitarnej z 32 przepompowniami. Pozwoli ona na podłączenie ponad 11.200 mieszkańców. Prawie 7,5 km sieci wodociągów zostanie wymienionych na nowe.

Jedną z ważniejszych części inwestycji będzie rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków, warta ok. 42 mln zł.

- Jednym z elementów tej rozbudowy będzie budowa komór fermentacyjnych, odzyskiwanie biogazu oraz wykorzystywanie go do celów grzewczych i produkcji energii elektrycznej, jak również cały system związany z osadnikiem wstępnym. Tego do tej pory oczyszczalnia nie posiada - mówi Michał Gil, prezes czechowickiego Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej.

Jeszcze w tym roku ruszy budowa sieci w centrum Czechowic- Dziedzic oraz w Zabrzegu.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.