czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 4 lipca 2012
  • wyświetleń: 1891

Wyjazdy integracyjne z OPS

W czerwcu odbyły się pierwsze wyjazdy integracyjne zorganizowane w ramach działań środowiskowych projektu "Pomagać aktywnie - promocja aktywnej integracji w gminie Czechowice-Dziedzice" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach.

Reklama

Ośrodek Pomocy Społecznej, OPS, Kraków
Wyjazd integracyjny do Krakowa · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Ośrodek Pomocy Społecznej, OPS
Wyjazdy w ramach projektu "Pomagać aktywnie - promocja aktywnej integracji w gminie Czechowice-Dziedzice" · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


W dniu 11 czerwca grupa osób niepełnosprawnych i grupa rodziców dzieci niepełnosprawnych wraz z rodzinami wybrali się do Parku Miniatur w Inwałdzie. Chociaż pogoda nie dopisała wyjazd można uznać za udany.

Uczestniczki i uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić praktycznie cały świat w ciągu jednego dnia - Wieża Eiffla w Paryżu, Taj Mahal w Indiach, Piramidy w Gizie, Mur Chiński, Bazylika Św. Piotra w Watykanie czy Statua Wolności w Nowym Jorku - aż trudno wymienić wszystkie atrakcje. Również "Polska w miniaturze" zachwyciła wszystkich. Sukiennice w Krakowie, Zamki w Malborku i Mosznej, a nawet Stadion Narodowy w Warszawie to tylko niektóre z oferowanych miniatur polskich zabytków i budowli.

Sporą atrakcją była również możliwość skorzystania z lunaparku. Z szaleństwa w samochodzikach i przejażdżki "Łódką Pirata" skorzystały nie tylko dzieci, ale i dorośli. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy udali się na zasłużony posiłek do restauracji w pobliskim hotelu "Łysoń". Wyjazd przyczynił się do integracji uczestniczek i uczestników projektu, a także integracji rodzin i wzmocnieniu więzi między rodzicami i dziećmi. Udział w wycieczce był okazją do spędzenia wspólnego czasu z dziećmi, z dala od codziennych problemów i zmartwień.

Natomiast w dniu 18 czerwca dla grupy osób niepełnosprawnych zorganizowany został wyjazd do Krakowa. Bezchmurne niebo od początku zapowiadało, że tym razem słońce nie oszczędzi uczestniczek i uczestników wycieczki.

Grupa rozpoczęła zwiedzanie od wizyty w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszym tego typu obiektem w Polsce, w którym mieści się ogromna kolekcja roślin, także egzotycznych. Największą atrakcją okazała się palmiarnia, w której wśród palm i roślin owadożernych uczestniczki i uczestnicy wycieczki mogli poczuć się przez chwilę jak w tropikalnej dżungli.

Następnie, aby nabrać sił osoby niepełnosprawne pojechały w pobliże Rynku Głównego na domowy obiad.

Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - Podziemiach Rynku, unikatowym na skalę europejską rezerwatem archeologicznym. Podziemia Rynku stanowią doskonałe połączenie odnalezionych podczas wykopalisk pod Rynkiem Głównym skarbów - m.in.: glinianych figurek, ozdób, zabytkowych monet, paciorków, medalionów, przyborów higienicznych, a także pozostałości po kamiennych i ceglanych murach dawnych obiektów handlowych czy fragmentów autentycznych brukowanych ciągów komunikacyjnych oraz nowoczesnych multimediów w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych, nagrań z odgłosami gwaru transakcji handlowych. Wszystko to pozwoliło na wyjątkową podróż w czasie i odkrycie tajemnic średniowiecznego Krakowa.

Pomimo zmęczenia uczestniczki i uczestnicy wyjazdu na długo zapamiętają ten wyjazd. Udział w wyjeździe pozwolił na integrację osób niepełnosprawnych, ukazanie szerszych możliwości uczestnictwa w życiu społecznym oraz poznanie kultury i zabytków byłej stolicy Polski.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.