czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 lipca 2012
  • wyświetleń: 3524

Fala upałów w weekend i... burze

Na najbliższy weekend zapowiadana jest fala upałów. Do niedzieli temperatura ciągu dnia będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że tym samym nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu.

Reklama

słońce
Na najbliższe dni zapowiadane są upały.


Jak radzi GIS, osoby, które w godz. 10-16 przebywają poza budynkami, powinny pozostawać w cieniu. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne jest noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny jak najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń. Konieczne są także regularne chłodne kąpiele lub prysznice.

W czasie upałów trzeba pić dużo wody i soków owocowych. Jedzenie powinno być lekkostrawne, najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. Należy unikać picia alkoholu.

Okna na stronę słoneczną powinny być zasłonięte i zamknięte, jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku. Okna należy otwierać w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza.

Osoby, które będą odczuwać ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.

---

Ponadto lokalnie nad województwem w piątek po południu i w nocy czekają nas burze z opadami gradu. Wiatr osiągnie w porywach do 70 km/godz., spadnie od 30 do 40 mm deszczu, lokalnie nawet 50 mm.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.