czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 20 lipca 2012
  • wyświetleń: 4689

Na razie bez przeprowadzki

Z powodu ubiegłorocznych dość gwałtownych podwyżek czynszów nałożonych przez Czechowicką Spółdzielnię Mieszkaniową losy trzech gminnych przedszkoli w dotychczasowych miejscach, tj. w zasobach spółdzielni stanęły pod wielkim znakiem zapytania.

Gimnazjum nr 1
W przyszłości, w Gimnazjum nr 1 swoje miejsce znajdą dwa gminne przedszkola · fot. SK


Władze miasta zrezygnowały z przeniesienia Przedszkola Publicznego nr 9 przy ul. Traugutta. Uwzględniono prośby mieszkańców osiedla "Manhattan" oraz wzięto pod uwagę zapewnienia spółdzielni, że nie będzie już znaczących podwyżek czynszu w budynku tego przedszkola.

Obecnie burmistrz Marian Błachut przesunął w czasie przeniesienie dwóch pozostałych przedszkoli znajdujących się w blokach przy ul. Krzanowskiego i Tetmajera .

Przypomnijmy, że po ubiegłorocznej podwyżce czynszów zastanawiano się, gdzie przenieś przedszkola. Wówczas zastępca burmistrza Maciej Kołoczek tłumaczył, że gmina szuka lokalu, gdzie mogłyby funkcjonować placówki.

- Dla nas najważniejsze jest dobro dzieci. To nie tak, że skoro ceny czynszu poszły drastycznie w górę, to my "na szybko" będziemy szukać zastępczego lokalu. Dziś wiadomo, że przedszkola nr 4 i 7 swoją nową siedzibę znajdą w Gimnazjum nr 1. Jednak dostosowanie pomieszczeń dla przedszkolaków - czyli adaptacja sal oraz przebudowa kuchni i stołówki to spory wydatek. Trzeba znaleźć na ten cel odpowiednio wysokie środki finansowe, których teraz nie mamy. Ponadto wszelkie remonty trzeba przeprowadzać w trakcie wakacji kiedy placówki oświatowe mają przerwę. Dlatego na razie nie będzie przeprowadzki przedszkoli do gimnazjum. Przeniesienie obu przedszkoli jest kosztowną i trudną operacją, ale jesteśmy na to zdecydowani. Końcowym efektem będzie powstanie nowego przedszkola z połączenia dwóch obecnych. Będzie to niezależna placówka, całkowicie odseparowana od części budynku zajmowanej przez gimnazjum, z niezależnym wejściem, a w przyszłości z niezależnym placem zabaw i ogrodem - wyjaśnia wiceburmistrz Maciej Kołoczek.

SK / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.