czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 18 października 2012
  • wyświetleń: 1455

Tlenek węgla na Towarowej

Mieszkańcy domu wielorodzinnego przy ul. Towarowej zgłosili wydobywający się tlenek węgla. Na miejscu pojawiła się straż pożarna oraz policja.

Strażak CO
Strażak dokonuje pomiaru tlenku węgla urządzeniem pomiarowym · fot. Arch. PSP B-B


Okazało się, że poziom tlenku węgla na parterze oraz I piętrze wyniósł O ppm. Powodem zadymienia, które zaniepokoiło mieszkańców był niedrożny przewód kominowy w jednym z mieszkań. Do zdarzenia doszło 15 października.

- Właściciel mieszkania ma zakaz użytkowania pieców CO do czasu udrożnienia przewodów kominowych i kontroli kominiarskiej - wyjaśnia rzecznik bielskich strażaków Patrycja Pokrzywa.

I dodaje: - Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw ( m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy) spowodowane brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę, a wentylacja jest wadliwa lub nie działa.

nan / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.