czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 października 2012
  • wyświetleń: 1276

Studenci w Ośrodku GKK

W Międzyszkolnym Ośrodku Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej przy Gimnazjum Publicznym nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się szkolenie studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Studenci w Ośrodku GKK
Studenci w Ośrodku GKK · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


W ramach studiów podyplomowych na uczelni na kierunku gimnastyka korekcyjna pod opieką koordynatora Zakładu Odnowy Biologicznej dr Danuty Zwolińskiej studenci wzięli udział w prelekcji głównego konsultanta ze Stowarzyszenia "Dbaj o kręgosłup" w Bielsku-Białej mgr Ryszarda Harężlaka, który prezentował autorską koncepcję asymetrycznej korekcji skolioz (skrzywień bocznych kręgosłupa).

Prelegent przybliżył słuchaczom cechy skoliozy, teorie nt jej powstania i rozwoju oraz skuteczność metod postępowania korekcyjnego. Wskazał na strategię przyjętą przez lekarzy chirurgów- ortopedów, którzy stosują leczenie zachowawcze gorsetami, a w przypadkach progresji powyżej 40 stopni wg Cobba proponują zabieg operacyjny. Takie stanowisko budzi niepokój Rodziców i opiekunów szczególnie, kiedy zabiegi zleca się dzieciom w wieku nawet 4 lat. Wg wielu opinii autorytetów naukowych, jako opcja leczenia jest kwestionowana, z uwagi na swoje efekty i komplikacje długoterminowe.

Wykładowca przedstawił dokumentację efektów swojej pracy terapeutycznej na zdjęciach Rtg, dokonując analizy poszczególnych przypadków. Słuchacze byli pełni podziwu dla uzyskanych popraw w skrzywieniach kręgosłupa.

Następnie studenci wzięli udział w zajęciach gimnastyki korekcyjnej w Ośrodku prowadzonych przez mgr Radosławę Litner i mgr Marka Pietrzyka.

Specjaliści z Ośrodka dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem omawiając indywidualnie trudne przypadki skolioz dzieci ćwiczących na codzień w Ośrodku, uzasadniając właściwy dobór ćwiczeń asymetrycznych dla każdego dziecka.

Opiekę merytoryczną w czasie zajęć sprawował mgr Ryszard Harężlak, akcentując opracowaną koncepcję elongacji asymetrycznej z derotacją jako bardzo skuteczną w walce o prosty kręgosłup.

Kierownik Ośrodka Joanna Pielech zaprosiła do dalszej współpracy dr D. Zwolińską, która dziękowała za możliwość zapoznania się z pracą Placówki i umożliwienie studentom aktywnego udziału w zajęciach, co niewątpliwie podniesie na wyższy poziom ich wiedzę merytoryczną we wdrażaniu do przyszłej praktyki.

Konsultant R. Harężlak podkreślił bardzo dobrą pracę korekcyjną w czechowickim Ośrodku i wyraził słowa uznania dla władz samorządowych, które wprowadziły w 2003 roku "Program korekcji i profilaktyki wad postawy " jako rozwiązanie systemowe tak ważnego problemu zdrowotnego.

Joanna Pielech

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.