Wiadomości

  • 30 października 2012
  • 9 listopada 2012
  • wyświetleń: 15623

PG Silesia uruchomi drugą ścianę

Do końca 2013 roku należące do czeskiego inwestora Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia w Czechowicach-Dziedzicach zamierza podwoić wydobycie węgla, uruchamiając drugą ścianę wydobywczą. W czwartek podpisano wart 77,2 mln zł kontrakt na dostawę jej wyposażenia.

Kopalnia Silesia
Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach · fot. gekon


Dostawcą sprzętu będzie Famur. Urządzenia zostaną dostarczone do kopalni przed końcem maja przyszłego roku. Chodzi m.in. o kombajn ścianowy, zmechanizowaną obudowę ścianową, urządzenia transportowe oraz wyposażenie elektryczne.

- Ponadto, kompleks wyposażony zostanie w elementy systemu informatycznego e-kopalnia, pozwalającego na zdalny nadzór i diagnostykę stanu technicznego maszyn górniczych - poinformowała dyrektor departamentu komunikacji i public relations PG Silesia Ewa Szpejna.

Inwestycja jest częścią drugiego etapu realizacji strategii firmy, która wydobywa węgiel od wiosny tego roku. Wcześniej przez półtora roku, od kupna kopalni od Kompanii Węglowej do wznowienia wydobycia, w zakładzie prowadzono prace przygotowawcze i modernizacyjne. W sumie zainwestowano tam ok. 520 mln zł.

Drugi etap, mający na celu zwiększenie produkcji, obejmuje m.in. przygotowanie do eksploatacji kolejnej ściany. Ponadto zakończony zostanie remont skipu (do transportu na powierzchnię) oraz powstanie podziemny zbiornik węgla o pojemności 5 tys. ton.

- Wydobycie ma wzrosnąć z 5 do 10 tysięcy ton na dobę, a eksploatacja będzie prowadzona równolegle z dwóch ścian. Zakończenie tego etapu i stabilizacja poziomu produkcji planowane są do końca 2013 roku - zapowiedziała Szpejna.

aka / czecho.pl

źródło: PG Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj