czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 1 listopada 2012
  • 4 listopada 2012
  • wyświetleń: 4439

Nowa monografia Czechowic

Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic przygotowało kolejną już 47 publikację o historii naszej małej ojczyzny. Jest to "Monografia Czechowic i Dziedzic 1918-1939". Książka powstała po przeprowadzeniu przez autorki Barbarę Pająk, Zofię Barzyk i Annę Dudzik rzetelnych badań źródłowych w archiwach, w prasie i w literaturze przedmiotu. Jest to pierwsze tego typu opracowanie dziejów naszego miasta w latach II Rzeczpospolitej.

Monografia Czechowic i Dziedzic 1918-1939
Monografia Czechowic i Dziedzic 1918-1939


Czytelnik może poznać dzieje Czechowic i Dziedzic w latach międzywojennych. Zamieszczono bogaty zbiór zdjęć w większości publikowanych po raz pierwszy Opisano władze gminne i panujący tam układ sił politycznych, bogate życie związkowe i partyjne. Przedstawiono pełną panoramę działań gospodarczych podejmowanych przez mieszkańców obu miejscowości, poczynając od rolnictwa i przemysłu po handel i usługi. Przeanalizowano finanse obu gmin, ich działania na rzecz urbanizacji miejscowości, zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom oraz rozbudowy sieci komunikacyjnej i łączności, a także zapewnienia mieszkańcom opieki medycznej i społecznej.

Wiele uwagi poświęcono funkcjonowaniu oświaty w obu gminach oraz bardzo bogatej działalności organizacji i stowarzyszeń społecznych, kulturalno-oświatowych i sportowych, które integrowały mieszkańców. Obszerne i unikatowe materiały zgromadzono również w rozdziale poświęconym kościołom i związkom wyznaniowym, które działały w tym okresie w Czechowicach i Dziedzicach. Całość materiału historycznego o naszym mieście przedstawiono na szerszym historycznym tle, ukazując dzieje Śląska Cieszyńskiego i Województwa Śląskiego w czasach II Rzeczpospolitej.

Publikacja wydana została nakładem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach i Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Czechowicach-Dziedzicach, w dwóch wersjach: w twardej i w miękkiej okładce. Cena odpowiednio wynosi 45 i 30 zł. Dostępna jest w Izbie Regionalnej oraz w księgarni. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na statutową działalność Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

aka / czecho.pl
źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.