czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 9 listopada 2012
  • 17 listopada 2012
  • wyświetleń: 3782

Wręczono nagrodę ks. Londzina

Ks. prałat Stanisław Jasek jako tegoroczny laureat XIV Nagrody Starosty Bielskiego im ks. Józefa Londzina zdaniem kapituły nagrody stał sie godnym kontynuatorem przesłania, misji i testamentu które pozostawił po sobie Patron wspomnianej nagrody.

Reklama

Sylwetki wszystkich nominowanych:

Ks. Stanisław Jasek
Święcenia kapłańskie ks. Stanisław otrzymał 21.06.1964r. na Wawelu z rąk biskupa Karola Wojtyły. W 1977r. został proboszczem w parafii Buczkowice. W 1984r. przyznano mu godność kanonika, a w 1994r. prałata. Z jego inicjatywy został rozbudowany kościół, salki katechetyczne z zapleczem gospodarczym, plebania, cmentarz i wyremontowana kapliczka. Mocno wspierał organizacje społeczne, integrował lokalną społeczność, aktywnie współpracował ze wszystkimi organizacjami społecznymi, organizował koncerty, festiwale, spotkania. Został fundatorem sztandaru OSP w Buczkowicach. Włączał się w budowę sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacyjnej, parkingów i cmentarza komunalnego.

Przez długie lata finansował żywienie przedszkolaków i uczniów z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Z utworzonym przy parafii Zespołem Charytatywnym organizował zbiórki odzieży i żywności , pomagał materialnie i duchowo osobom poszkodowanym przez klęski żywiołowe.

Nagroda im. ks. Londzina · fot. Powiat


Brunon Piotr Kieloch
Właściciel firmy P.PU.H. AKCES Brunon Kieloch, firmy wielokrotnie nagradzanej w branży usług budowniczych oraz wspierającej lokalne przedsięwzięcia kulturalne, w tym Jesienny Festiwal Muzyczny Alkagran oraz działalność koła w Pszczynie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Na bazie istniejącego Stowarzyszenie na rzecz Budowy Pomnika im.ks. Londzina, zbudował Stowarzyszenie Przyjazny Zabrzeg im. ks. Londzina, którego został prezesem. Jest pomysłodawcą powstania ogniska muzycznego dla dzieci i młodzieży.

Krystyna Knycz
Kierownik Filii nr 1 Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozach. W kierowanej przez nią od 1988 r. bibliotece oprócz działalności czytelniczej organizowane są zajęcia plastyczne, których uczestnicy brali udział w gminnej edycji Promocji Młodych Talentów.
Biblioteka pod jej kierownictwem dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsca w konkursie na najlepszą bibliotekę powiatu bielskiego. Była pomysłodawczynią założenia obok Filii placu zabaw dla dzieci, gdzie często organizowane są ogniska, noce pod namiotami.

Orkiestra dęta z Porąbki
Orkiestra powstała w 1958 roku, jej założycielami byli Wiktor Grabski ówczesny kierownik Domu Ludowego, a kapelmistrzem został Leopold Balcy z Czańca. Pierwszy znaczący występ miał miejsce w 1961 roku podczas dożynek wojewódzkich w Jeleśni. W 1981 roku kapelmistrzem zostaje Roman Pękala nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Żywcu. Orkiestra pod jego batutą bierze udział w konkurach, przeglądach, festiwalach, często zdobywając czołowe lokaty. Uświetnia uroczystości lokalne, gminne i kościelne.

Elżbieta Mżyk
Działaczka społeczna, w roku 1962 zainicjowała powstanie Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzicy, od 42 lat jest jego przewodniczącą. Pod jej kierownictwem KGW w Rudzicy organizuje wiele imprez, został wybudowany "Ogródek Jordanowski" w Rudzicy i prowadzony jest "Dzieciniec" w czasie ferii i wakacji. W latach 1992 - 1999 była sołtysem wsi Rudzica, była inicjatorką powstania Towarzystwa Miłośników Rudzicy.

Osoba o wielkim sercu, stale wspiera Polską Fundację Pomocy Dzieciom "Maciuś" i Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Wzięła również udział w akcji prowadzonej przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów "adopcja na odległość".

Krystyna Gutan
Mieszkanka Jaworza, zaangażowana w życie społeczne gminy Jaworze, od lat jest aktywnym członkiem Akcji Katolickiej, redaguje tygodnik z życia parafii "Opatrzność" i kieruje biblioteką parafialną, zorganizowała i prowadzi Parafialny Zespół Pomocy Bezrobotnym, pomysłodawczyni Szopek Bożonarodzeniowych i wielkanocnych Bożych Grobów w parafii.

Poetka, autorka tomików poezji "W Tobie źródła moje" i "Szczęśliwe oczy", dedykowanych Ojcu Św. Janowi Pawłowie II. Od kilkunastu lat prowadzi refleksyjne koncerty "Wieczory Poezji i Muzyki", które ściągają do Jaworza tłumy zainteresowanych, z koncertami zapraszana jest także do innych miejscowości.

Teresa Nycz
Mieszkanka Starej Wsi, Prezes Stowarzyszenia Kultury Artystycznej "Artis", Stowarzyszenia Mażoretek Polskich oraz Europejskiego Stowarzyszenia Mażoretek IMA. Działa na rzecz rozwoju edukacji, kultury i sportu, turystyki, współinicjatorka budowy Sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Starej Wsi, współzałożycielka zespołu folklorystycznego "Tradycja", inicjatorka utworzenia świetlicy środowiskowej "Promyk" i klubu sportowego "Grom". Wspiera osoby niepełnosprawne i ludzi potrzebujących pomocy poprzez współorganizację imprez charytatywnych.

Jan Halama
Emeryt, mieszka w Bystrej, znany jako Kronikarz Beskidzki. Historyk hobbysta, kolekcjoner, poeta. Posiada zbiory filatelistyczne, numizmatyczne, kolekcjonuje gazety, mapy, proporczyki, medale, gromadzi obszerne zbiory informacji dotyczącej historii i folkloru Beskidów, ze szczególnym uwzględnieniem Bystrej, gminy Wilkowice oraz powiatu bielskiego. Opracowuje materiały kronikarskie, zbiory pieśni regionalnych i religijnych, anegdot, fraszek, wierszy i przyśpiewek. Wykonał 800 kronik, poczet wójtów i naczelników gminy Wilkowice, 12 tomów poświęconych drzewom genealogicznych bystrzańskich rodów. Napisał ponad 200 wierszy opisujących piękno Beskidów. Był członkiem założycielem Towarzystwa Przyjaciół Bystrej.

KS. Andrzej Loranc
Proboszcz oraz Kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku. Organizator imprez społeczno - parafialnych, które integrują wszystkich mieszkańców Szczyrku czego przykładem jest coroczne Jakubowe Święto będące niegdyś częścią uroczystości odpustowych, a współcześnie stanowiące niejako święto Miasta Szczyrk. Działania ks. Andrzeja mające na celu odtworzenie szlaków pielgrzymkowych do Grobu św. Jakuba w Santiago de compostella spowodowały włączenie Szczyrku w sieć dróg, które już zostały uznane za Światowe Dziedzictwo Kultury Europejskiej. Inicjator wielu imprez społecznych, kulturalnych i patriotycznych.

aka / czecho.pl

źródło: Powiat pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.