czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 lutego 2005
  • wyświetleń: 818

8 luty - dzień bezpiecznego internetu

Internet to medium o wręcz niewyobrażalnych możliwościach. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że podobnie jak każde inne narzędzie, może być wykorzystane w różny sposób.

Może być niewyczerpanym źródłem informacji np. dla naszego dziecka, ale też stanowić wielkie dla niego zagrożenie. Nie sposób wręcz, wchodząc do sieci, nie napotkać stron o treściach pornograficznych.

Łatwość publikowania jakichkolwiek treści spowodowała, że wśród milionów stron są takie, które sieją nienawiść rasową, zachwalają środki odurzające, a nawet “edukują” nasze dzieci jak i co zażywać.

Są źródłem gotowych pomysłów dla osób pragnących wyprodukować materiał wybuchowy i skonstruować bombę. W sieci też obecne są także różnego rodzaju sekty, których wpływ na człowieka może mieć tragiczne skutki.

Istnieją też strony, których treść na pierwszy rzut oka jest przykładem obiektywnego przedstawienia określonego problemu. Tak naprawdę tylko osoba dobrze obeznana z taką problematyką jest w stanie zobaczyć perfidne manipulacje pozornie obiektywnymi informacjami, co ma w korzystającym ze strony wytworzyć pozytywny stosunek (korzystny z punktu widzenia autora) do określonego problemu.

Nawet dorosły, dobrze wykształcony człowiek nie zawsze jest w stanie “oddzielić ziarno od plew” i ochronić się przed taką manipulacją. A cóż dopiero można powiedzieć o młodzieży czy też nawet dzieciach korzystających z zasobów internetu.

Możliwości komunikowania się za pośrednictwem globalnej sieci sprawiają, że dziecko może nawiązać kontakt z osobami, których nigdy nie dopuścilibyśmy nawet w ich pobliże. Co więcej, trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że sam internet potrafi tak wpłynąć na człowieka, że zatraci się on w nim zupełnie.

Coraz więcej ludzi jest uzależnionych od “serfowania” w sieci w taki sposób, że nie są w stanie się od tego powstrzymać, a wszystko inne schodzi na dalszy plan. Osoby te wymagają podobnych terapii jak osoby uzależnione od alkoholu czy też środków odurzających.

Dlatego my dorośli, zainteresujmy się co nasze dzieci robią w sieci, z kim się kontaktują. Wolność to możliwość wyboru, a więc nie zakazujmy korzystania z internetu, ale uświadamiajmy im czyhające na nich zagrożenia oraz nauczmy ich dokonywać trafnego wyboru.

Zadbajmy, aby nie posługiwali się w internecie prawdziwymi danymi i nikomu nie podawali adresu i numeru telefonu. Komputer niech stoi w miejscu ogólnie dostępnym, aby w każdej chwili można było sprawdzić do czego służy on naszym pociechom.

Ustalmy z dziećmi zasady korzystania z sieci i zainteresujmy się znajomościach zawieranymi poprzez internet. Upewnijmy się, że nasze dziecko nie spotka się bez naszej wiedzy i obecności z internetowym znajomym, o którym tak naprawdę nic nie wiemy.

żródło: www.policja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.