czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 listopada 2012
  • wyświetleń: 3744

Historyczny konkurs w MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

W Miejskim Domu Kultury w Czechowicach - Dziedzicach pięć trzyosobowych drużyn, trzy z gimnazjum i dwie z liceów, wyłonionych drogą eliminacji spotkało się w finale XII edycji konkursu historycznego "Drogi do Niepodległości".

Pytania dotyczyły dziejów walk narodu polskiego w okresie 1794 - 1864 na tle wydarzeń z dziejów Europy. Merytoryczny zakres konkursu obejmował zagadnienia historii, literatury, sztuki i ikonografii. Był test historyczny, pytania w oparciu o fragmenty utworów muzycznych i ekranizacji dzieł literackich, trzeba było rozpoznać autorów reprodukcji, zaprezentować wydarzenia przedstawione na rycinach, omówić ich genezę, podać dokładną datę itd. czyli wykazać się dużą znajomością tematu.

Historyczny konkurs w MDK · fot. Powiat


Największą trudność uczestnikom sprawiło rozpoznanie poloneza fortepianowego "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego. Natomiast pytania np. o obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893-1894 pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka, o etiudę rewolucyjną Fryderyka Chopina z 1831 roku czy szczegóły dotyczące powstań listopadowego, styczniowego i krakowskiego oraz genezy pieśni religijnej "Boże coś Polskę" do słów Alojzego Felińskiego, która pierwotnie miała charakter wiernopoddańczy wobec cara Aleksandra I ogólnie nie sprawiały młodym historykom żadnego problemu.

Odpowiadano bardzo dobrze, walka była wyrównana, wszystkie drużyny świetnie poradziły sobie z odpowiedziami na skomplikowane pytania. Najlepsi okazali się uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Czechowicach - Dziedzicach w składzie Katarzyna Wiencek, Sebastian Wizner i Krystian Stebel, którzy już na początku przy prezentacji stwierdzili, że na konkurs przyjechali... po zwycięstwo. II miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum z Rudzicy, III - drużyna z czechowickiego LO, IV z Gimnazjum Katolickiego w Czechowicach - Dziedzicach, a V z I LO im. Mikołaja Kopernika z Bielska - Białej.

Nagrody wręczali Stanisław Pięta członek Zarządu Powiatu w Bielsku- Białej, pomysłodawca konkursu, od początku zaangażowany jego organizację i popularyzację oraz Marian Błachut burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Dla uczniów obserwujących pojedynek wiedzy historycznej ich kolegów, konkurs był wspaniałą lekcją historii, edukacji obywatelskiej i patriotyzmu.

Tym bardziej, że poprzedził go słowno - muzyczny program, w wykonaniu uczniów LO im. Marii Curie - Skłodowskiej pod opieką Renaty Kocjan, przygotowany z okazji 94 rocznicy odzyskania niepodległości.

Alina Macher
źródło: Powiat pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj