czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 26 listopada 2012
  • 30 listopada 2012
  • wyświetleń: 6041

65. rocznica śmierci Henryka Flame

Członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Podbeskidzie upamiętnią 65. rocznicę śmierci kpt. Henryka Flame ps. "Bartek".

Reklama

61 lat po śmierci kpt. Henryka Flame
Kpt. Henryk Flame został zastrzelony przez milicjanta w Zabrzegu.


Uroczystości rocznicowe rozpoczną się mszą w kościele parafialnym w Zabrzegu (30 listopada, godz. 11.00). Po nabożeństwie planowany jest przemarsz z kościoła pod budynek restauracji, w której został zamordowany kpt. Henryk Flame. Tam pod tablicą pamiątkową żołnierze złożą kwiaty. Nie zabraknie salwy honorowej.

Król Podbeskidzia. Takim mianem określa się Henryka Flame ps. "Bartek", który po zakończeniu drugiej wojny światowej nie mógł pogodzić się z narzuconą przez sowietów władzą ludową. Razem ze swoimi towarzyszami broni skrył się w podbeskidzkich lasach, z których przez ponad rok prowadził partyzancką walkę z komunistami.

Po ogłoszeniu amnestii Henryk Flame ujawnił się władzom. Choć teoretycznie nie groziły mu żadne represje, to w wyniku nieoficjalnego wyroku śmierci został zastrzelony w karczmie w Zabrzegu przez miejscowego milicjanta.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.