Wiadomości

  • 28 listopada 2012
  • 4 grudnia 2012
  • wyświetleń: 10977

TV: Polemika na temat pomnika

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach powrócił temat pomnika Braterstwa Broni. Radny Zygmunt Mizera zarzucił burmistrzowi, że nie realizuje uchwały Rady Miejskiej.

pomnik, braterstwo broni, wojna, Związek Radziecki
Pomnik Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Joanna Karwacka / czecho.pl


Chodzi o uchwałę z dnia 23 września 2008 roku, która zakłada wzniesienie w Czechowicach-Dziedzicach pomnika Wolności przy rondzie Solidarności w miejscu pomnika Braterstwa Broni.

- Panie Burmistrzu, pan nie realizuje uchwały, która została podjęta. Lokalizacja pomnika jest przewidziana w tejże uchwale. Pomnik Niepodległości ma stanąć w miejsce pomnika Braterstwa Broni - mówił radny, Zygmunt Mizera.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic odpierał zarzuty radnego. - Zachęcam do lektury uchwały, w której nie ma ani słowa na temat zniesienia pomnika Braterstwa Broni. Uchwała jest po prostu źle skonstruowana, bo niemożliwe jest postawienie w tym miejscu dwóch pomników - mówił Marian Błachut, który dodał, że według porozumienia rządów Polski i Rosji nasz kraj ma zachować tego typu miejsca pamięci. - Akt prawa lokalnego nie może być w sprzeczności z umową międzynarodową - uciął burmistrz.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.