czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 lutego 2005
  • wyświetleń: 1265

Goczałkowicka afera - oświadczenie wójta Kanika

Minął już tydzień od opublikowania w Gazecie Wyborczej artykułu dotyczącego goczałkowickiego gimnazjum. Wszystko poszło o dredy, które nosił szesnastoletni Rafał, jeden z uczniów gimnazjum. Przypomnijmy za Gazetą - "Dyrektorka gimnazjum w Goczałkowicach zmusiła uczniów do ścięcia włosów. Jednego, wbrew jego woli, zawiozła do fryzjera i nie widzi w tym nic złego". Od tego czasu rozpętała się prawdziwa burza. W gimnazjum byli już m.in. dziennikarze TVP i TVN. Poniżej publikujemy oświadczenie Krzysztofa Kanika - wójta gminy Goczałkowice-Zdrój, które ukazało się na stronie gminy www.goczalkowicezdroj.pl.

mot / pless.pl

Goczałkowice-Zdrój, dnia 18.02.2005r.

OŚWIADCZENIE

Ubolewamy nad całym tym zdarzeniem w Gimnazjum. Takie rzeczy nie powinny się zdarzyć, bo też nikomu dobrze nie służą. Jedynym rezultatem tak dużego zainteresowania jest darmowa promocja Gminy.

Gmina na zapewnić odpowiednie warunki do nauki i pracy. Naszym zadaniem jest stworzenie nowoczesnej bazy materialnej w zakresie oświaty, finansowanie szkól i przedszkoli, wykonywanie bieżących remontów i modernizacji, wyposażenie placówek w pomoce dydaktyczne oraz pomoc materialna dzieciom i młodzieży. Na nas spoczywa utrzymanie świetlic i stołówek, dożywianie oraz dowóz uczniów do szkół.

Do tej pory nigdy nie ingerowaliśmy w sprawy wychowawcze przestrzegając kompetencji i podziału pomiędzy samorządem gminnym a Kuratorium. Nie mieszaliśmy się do indywidualnych spraw. Pełnimy jedynie nadzór wynikający z funkcji organu prowadzącego.

Nie wchodzimy w zakres nadzoru pedagogicznego by nie stwarzać precedensów, niepotrzebnych sporów kompetencyjnych i okazji do konfliktów. W tej chwili występujemy w roli biernego, aczkolwiek bacznego obserwatora.

Całe to wydarzenie traktujemy w charakterze incydentu, który nie musiał mieć miejsca, ale zdarzył się. Jednak nie może zburzyć dobrej współpracy i funkcjonującego podziału ról w zakresie prowadzenia oświaty.

Liczymy na to, że zaistniałe zdarzenie nie zaprzepaści dotychczasowego dorobku szkoły, nie zniweczy skutków reformy ustroju szkolnego i kilkuletnich, z trudem wypracowanych osiągnięć.

Liczymy na to, że nauczyciele nadal będą wykonywać rzetelnie swoje obowiązki, że proces dydaktyczny i wychowawczy będzie przebiegał normalnie, bez zakłóceń.
Gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju to 288 uczniów; Im wszystkim, a nie tylko jednej osobie trzeba poświęcić należytą uwagę.

Mamy Uzdrowisko- jedno z dwóch działających w woj. śląskim, jesteśmy w Złotej Setce Samorządów, w ubiegłym roku organizowaliśmy wiele ciekawych imprez na skalę co najmniej regionalna, jak np. konferencja na temat turystyki i zrównoważonego rozwoju ekoregionu Doliny Górnej Wisły czyli wokół Zbiornika Goczałkowickiego.

Nawet referendum o odwołanie Rady Gminy we wrześniu ubiegłego roku nie spowodowało takiego zainteresowania mediów jak kwestia fryzury 15-latka. Apelujemy więc do wszystkich kreatorów życia publicznego o odpowiedzialność i rozsądek.

Konstytucja to najważniejsze źródło prawa w państwie, które mówi nie tylko o swobodach obywatelskich ale też o prawie do pracy, nauki, ochrony zdrowia, pomocy społecznej i prawie do godnego życia. I na tym w pierwszej kolejności trzeba się skoncentrować, bo to są rzeczywiste problemy nurtujące całe społeczeństwo, które wymagają pilnych rozwiązań.

Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój
mgr inż. Krzysztof Kanik


Zobacz: czecho.pl/wydarzenia/wydarzenia-pokaz.php?id=1316 class=dodaj>[Nauczycielka kontra dredy w szkole]

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.