czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 stycznia 2013
  • 6 stycznia 2013
  • wyświetleń: 7617

Radni chcą podwyżki diet?

Wśród grupy radnych czechowickiej gminy pojawił się pomysł podjęcia uchwały dotyczącej m.in. wysokości diet, czyli ich podwyżki. I choć pomysł na początku poparła duża część radnych to do podjęcia tej - kontrowersyjnej jak się okazało - uchwały nie doszło.

Reklama

Sprawa pojawiła się na ostatniej, grudniowej sesji. Wówczas radny Fryderyk Czader poinformował, że w terminie zgodnym ze Statutem Gminy do przewodniczącego RM wpłynęła inicjatywa uchwałodawcza grupy radnych Platformy Obywatelskiej i Nowej Inicjatywy w sprawie ustalenia zasad przyznawania diet dla radnych oraz zwrotu kosztów podróży służbowych.

Radny był zdziwiony, że projekt ten nie został wprowadzony do porządku obrad, tym bardziej, że - jak sam stwierdził - diety nie były waloryzowane od 10 lat. Dlatego zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad owego projektu uchwały.

Przewodniczący RM Damian Żelazny tłumaczył, że projekt nie pojawił się z przyczyn formalnych - porządek obrad sesji był podpisany przed wpłynięciem inicjatywy radnych.

Jednak po przeprowadzonym głosowaniem okazało się, że większość radnych - i to także inicjatorzy uchwały - są przeciwni wprowadzeniu jej do porządku obrad.

Radny Fryderyk Czader nie ukrywał zdziwienia wobec kolegów z Klubu Radnych Nowa Inicjatywa, którzy podpisali się pod inicjatywą uchwałodawczą, a w głosowaniu nie poparli jego wniosku.

Przyczynę zmiany zdania wśród tłumaczył radny Stanisław Pindel. Jako radny i przewodniczący Klubu Radnych Nowa Inicjatywa, wyjaśnił, że podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą były zbierane miesiąc wcześniej. Klub radnych zgodził się na waloryzację diet dla radnych, lecz przed podpisaniem inicjatywy uchwałodawczej nie miał informacji, które ma dzisiaj. Chodzi m.in. o falę zwolnień w tyskim fiacie i wśród kolejarzy.

Dlatego - jak tłumaczył - radni wstrzymali się od głosu w tej sprawie. - Nie jest to brak odwagi, lecz moment na rozpatrywanie tego typu inicjatywy nie jest do końca właściwy. W obecnej sytuacji poparcie inicjatywy nie jest właściwe - tłumaczył radny Stanisław Pindel.

Radny Stanisław Kopeć twierdzi, że jeżeli inicjatywa uchwałodawcza grupy radnych wpłynęła w terminie, to powinna zostać wprowadzona do porządku obrad. Poinformował jednak, że Klub Radnych Rodzina Prawo Wspólnota jest przeciwny podejmowaniu uchwały dotyczącej zmiany wysokości diet dla radnych.

paw / czecho.pl

źródło: PROTOKÓŁ RM Cz-Dz Nr XXXI/12

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.