czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 4 listopada 2002
  • wyświetleń: 1805

5 Lat 9 Harcerskiej Drużyny Wodnej

Pierwsza Harcerska Drużyna Wodna w naszym mieście została założona w 1965r przez pwd Tadeusza Pilorza przy Zasadniczej Szkole Zawodowej PKP. Po jego odejściu w 1967 r drużynę przejął hm Piotr Chanek i prowadził do 1989 r. przy Lo im M.C.Skłodowskiej i Zespole Szkół Technicznych. Jednak brak młodych następców spowodował jej naturalny rozpad. Członkowie drużyny założyli rodziny i nowe obowiązki zmusiły ich do odejścia.

Pomysł reaktywowania drużyny zrodził się w 1997 r. Jego inicjatorem i pierwszym drużynowym był hm Piotr Chanek. W ciągu 5 lat istnienia drużyna poszerzyła swe kręgi. Uczestniczyła w imprezach i akcjach organizowanych przez Komendę Hufca oraz z pomocą innych drużyn organizowała własne akcje, głównie dla dzieci z naszego miasta. W międzyczasie drużyna brała udział w obozach harcerskich, biwakach, rejsach morskich i zatokowych oraz regatach.

Dziś drużyna to ponad 100 młodych ludzi. Pod skrzydłami Retmanatu działają wspólnie trzy drużyny Wodne zrzeszające dzieci, młodzież i kadrę instruktorską o przekroju wiekowym od 10 do 40 lat.
- Nasi najmłodsi wodniacy, czyli 10 Harcerska Drużyna Wodna „Wilczki Morskie” prowadzona przez dh Dominikę Fizek przy SP w Miliardowicach.
- 9 Harcerska Drużyna Wodna zrzeszająca młodzież w wieku 15-19 lat prowadzona przez pwd Adama Malarek
- 8 Samodzielna Załoga Morska w skład której wchodzi kadra instruktorska i młodzież „łysiejąca” po 40-dziestce, prowadzona przez pwd Wojtka Cieciórę.

Wiele serca i czasu poświęcają nam instruktorzy działający w drużynie w latach 70-dziesiątych, dlatego wraz z nimi utworzyliśmy Krąg Instruktorski Instruktorów Drużyn Wodnych „Szekla”.

Nasza Działalność to głównie kontynuacja wieloletnich tradycji i bogatej historii ZHP na terenie naszego miasta, oraz- zgodnie z specjalizacją, żeglarstwo. Zima to przede wszystkim spotkania i szkolenia teoretyczne, wyjazdy na festiwale pieśni żeglarskich i imprezy organizowane przez inne drużyny z terenu Śląska. Zima to również, a może przede wszystkim ciężka praca. Żeglarstwo śródlądowe, a tym bardziej rejsy morskie są bardzo kosztowne i wykraczają poza możliwości finansowe naszej drużyny. Dlatego co roku w lutym uczestniczymy w warsztatach szkutniczych w Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, gdzie pracując przy remontach jachtów doskonale się bawimy i jednocześnie odpracowujemy rejsy morskie. Od marca rozpoczynamy 2-dniowe wyjazdy do Tresnej, gdzie pracujemy na terenie Yacht Clubu Polskiego Bielsko-Biała, dzięki czemu możemy w sezonie nawigacyjnym bezpłatnie korzystać z ośrodka na jez. żywieckim. Zima to również od zeszłego roku, praca przy naszym sprzęcie. Zeszłej jesieni dzięki Komendzie Hufca zakupiliśmy dwumasztowy jacht typu „mały trener”. Osoby, które przechodzą czasem obok Domu Harcerza miały możliwość obserwować w zimie jak ze starego wraku powstaje piękny czerwony dwumasztowiec. Zwodowany zgodnie z obrzędami w maju, pływa po jez. Żywieckim jako nasz jacht szkoleniowy i godnie reprezentuje banderę ZHP podczas regat klasyfikując się jak do tej pory zawsze w pierwszej trójce. Lato prócz pływania to obozy harcerskie w Podlesicach i biwaki nad Jez. Żywieckim.. Wielu harcerzy, którzy dołączyli do nas ostatniej zimy i nie mieli dotąd kontaktu z żeglarstwem – dziś potrafi sterować dużym dwu- masztowcem i z pewnością wkrótce odbędzie swój pierwszy morski rejs i zdobędzie pierwsze uprawnienia żeglarskie.

Na przestrzeni kilku lat działalności, drużyna zaskarbiła sobie przyjaźń i przychylność wielu wspaniałych ludzi. Uważamy iż 5 lecie naszego istnienia to doskonała okazja aby na ręce takich osób jak: Grzegorz Lubecki, phm Marzena Malina, phm Zbigniew Klimczok, phm Jan Fizek, Norbert Szymała, oraz całe grono osób których nie sposób wszystkich wymienić- złożyć podziękowania za pomoc i pracę jaką włożyli w działalność naszej drużyny. Mamy nadzieję, że te 5 lat które mamy za sobą to dopiero początek działalności, być może już wkrótce uda nam się zrealizować nasze marzenie, którym jest reaktywacja działającej kiedyś w Czechowicach-Dziedzicach „Ligi Morskiej”.

ŁOŚ

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.