czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 stycznia 2013
  • wyświetleń: 5753

Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim

Trwają prace nad książką szczegółowo opisującą działania militarne na Śląsku Cieszyńskim w pierwszej połowie 1945 roku. Podstawę bazy źródłowej stanowić będą nieznane dotychczas tysiące stron dokumentów niemieckich jednostek Grupy Armii "Środek" i 4. Frontu Ukraińskiego, znajdujące się w National Archives and Records Administration w Alexandrii w Stanach Zjednoczonych oraz Centralnym Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w Podolsku pod Moskwą.

Reklama

śląsk cieszyński historia


Jednak, aby dopełnić obrazu tamtych wydarzeń, niezbędne są fotografie i relacje mieszkańców. Dlatego autorzy książki zwracają się z prośbą o pomoc do mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy pamiętają tamte wydarzenia lub też posiadają fotografie dotyczące frontowych walk. Pozyskane fotografie, jak i relacje świadków, w dużym stopniu wzbogacą treść powstającej publikacji.

Projekt realizowany jest dzięki pomocy Wójta Gminy Zebrzydowice i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zebrzydowicach w ramach "Małych Projektów" Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Cieszyńska Kraina".

Kontakt:

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Cieszynie
Wojciech Kiełkowski, Chybie (665 242 153, wojciechkielkowski@interia.pl)
Grzegorz Kasztura, Cieszyn (308_migol@wp.pl)

------

Pierwsza połowa 1945 roku to jeden z najtragiczniejszych okresów w dziejach Śląska Cieszyńskiego. Obszar ten, znajdujący się na przedpolu Morawsko-Ostrawskiego Zagłębia Przemysłowego, był bardzo ważny pod względem strategicznym. Z tego względu niemieckie dowództwo podjęło decyzję o jego obronie za wszelką cenę. W tym celu ściągnięto z innych odcinków frontu dodatkowe siły i jednostki.

Zatrzymanie ofensywy Armii Czerwonej na Śląsku Cieszyńskim to problem badawczy niezwykłej wagi. W sytuacji, kiedy dywizje 1. Frontu Ukraińskiego znajdowało się już kilkaset kilometrów od Berlina, zatrzymanie na ponad dwa miesiące radzieckiej ofensywy w rejonie Strumienia i Pruchnej, było wydarzeniem wyjątkowym w ostatnich miesiącach zmagań II wojny światowej.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.