czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 stycznia 2013
  • 25 stycznia 2013
  • wyświetleń: 4191

Czechowice ze Złotymi Laurami

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Wiesław Zych - Prezes Zarządu Polplast Sp.J. - zostali uhonorowani Złotymi Laurami Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 19 stycznia w Zabrzu. To duże wyróżnienie dla naszej gminy.

Reklama

Złote Laury
Marian Błachut i Wiesław Zych · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Laury Umiejętności i Kompetencji - jedno z największych wydarzeń kulturalnych i gospodarczych roku w regionie - Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zorganizowała po raz 21. Od 2008 roku uroczysta gala, na której wręczane są wyróżnienia, organizowana jest w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Uroczystość ta każdego roku sprowadza na Śląsk najważniejsze postaci ze świata nauki, kultury, polityki i gospodarki. Do tej pory wręczono już 721 laurów.

W tym roku Kapituła Laurów nagrodziła w sumie 63 osoby, firmy i instytucje w siedmiu kategoriach: Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji, Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji, Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji , Platynowy Laur "Pro Publico Bono", Platynowy Laur "Ambasador Spraw Polskich", Platynowy Laur "Kultura i Media" oraz Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji.

To, że wśród wyróżnionych znaleźli się Burmistrz Marian Błachut i Wiesław Zych jest dużym sukcesem nagrodzonych, a także - jak podkreślał Burmistrz na ostatniej sesji Rady Miejskiej, gdy radni składali mu gratulacje - jest to przede wszystkim sukces całej gminy, której dokonania na polu samorządowym i gospodarczym zostały w ten sposób znacząco docenione i nagrodzone.

Warto pamiętać, że przyznawanie Laurów samorządowcom to rzadkość - w tym roku wśród nagrodzonych znalazło się zaledwie 2 przedstawicieli samorządów lokalnych - w tym Burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Istotne w "Laurach" jest także to, "w jakim otrzymuje się je towarzystwie" - jak twierdzili na gali członkowie Kapituły. W tym roku Diamentowy Laur otrzymał Janusz Lewandowski - ekonomista i polityk, od 2010 komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu w KE, Poseł na Sejm I, III i IV kadencji, były minister przekształceń własnościowych, od 2004 do 2010 deputowany do Parlamentu Europejskiego - a w przeszłości "Laurem" uhonorowani zostali m.in. abp. Stanisław Dziwisz, Andrzej Wajda, Leszek Balcerowicz, Władysław Bartoszewski, Radosław Sikorski, Jerzy Buzek czy José Manuel Barroso (szef Komisji Europejskiej).

aury Umiejętności i Kompetencji przyznaje Kapituła powoływana przez Prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. W skład Kapituły wchodzą przedstawiciele władz rządowych województw biorących udział w konkursie, władz samorządowych województw biorących udział w konkursie, instytucji będących pomysłodawcami i współtwórcami przedsięwzięcia, partnerskich izb gospodarczych biorących udział w konkursie i laureatów minionych edycji konkursu.

Złote Laury Umiejętności i Kompetencji w następujących kategoriach:
- "Pro Publico Bono"
- osoba lub instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm
- instytucja finansowa
- menedżer, lider społeczno - gospodarczy
- polskie przedsiębiorstwo
- inwestycja zagraniczna w Polsce
- udana inwestycja
- udana restrukturyzacja
- symbol zmian
- kultura
- załoga - wspólny sukces
- Firma Społecznie Odpowiedzialna

Złoty Laur "Pro Publico Bono" (przyznany Burmistrzowi Marianowi Błachutowi) nadaje się za:
- działania na rzecz ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej;
- działania na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego;
- działania na rzecz ochrony środowiska i regionów ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z samorządem terytorialnym;
- działania z zakresu międzynarodowego i międzyetnicznego oraz dyplomacji społecznej;
- działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu;
- wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na poziomie gminy, powiatu, regionu.

Złoty Laur w dziedzinie "Udana inwestycja" (przyznany Wiesławowi Zychowi) nadaje się za:
- dokonanie znaczącej inwestycji w rozwój firmy, jej produktów lub usług;
- nowoczesność i innowacyjność zastosowanych rozwiązań technicznych i technologicznych;
- stwarzanie dobrych i stabilnych warunków pracy i płacy zatrudnionym pracownikom oraz stwarzanie nowych miejsc pracy;
- stosowanie metod zarządzania i marketingu zapewniających sukces rynkowy;
- dbałość o środowisko naturalne;
- wpływ na promocję Polski w świecie.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.